آیا معدل تاثیری در رتبه دکتری دارد؟

آیا معدل تاثیری در رتبه دکتری دارد؟

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

یکی از مواردی که آزمون کتبی دکتری را تحت تاثیر قرار می دهد، معدل فرد در دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و  کارشناسی می باشد.

  مصاحبه دکتری   نجفی     ۳ سال پیش

امروزه یکی از اهداف اصلی فارغ التحصلیان دوره کارشناسی ارشد قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری و راه یافتن به دوره تحصیلی دکتری می باشد. بسیاری از افراد خود را برای آزمون دکتری و  بعد از قبولی در این آزمون، برای مصاحبه دکتری آماده می کنند. در این میان ممکن است این سوال برای خیلی از داوطلبین پیش آمده باشد که میزان تاثیر دوره های تحصیلی قبلی کارشناسی ارشد و کارشناسی  و معدل هایشان در رتبه دکتری  به چه نحو می باشد. به دلیل اهمیت  این موضوع و اینکه مهم است تا دانشجویان این موضوع را بدانند بر ان شدیم تا در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم که اصولا  معدل دوره های تحصیلی گذشته چه تاثیری در رتبه دکتری خواهند گذاشت.

تاثیر معدل در رتبه دکتری

از آنجا که در سال های اخیر شاهد تغییرات متعددی در شیوه و نحوه برگزاری آزمون دکتری  بوده ایم، بسیاری از داوطلبین ممکن است برای مواردی متعددی که بر روی این آزمون و نتایجش تاثیر گزار خواهد بود دچار سردرگمی شوند. تاثیر معدل در آزمون دکتری نیز از این موارد می باشد.

سوابق پژوهشی و آموزشی تاثیر مهمی در روند قبولی در دکتری دارند ولی تاثیر اغلب بخش های رزومه برای مصاحبه دکتری بوده و بعد از آزمون کتبی مورد بررسی قرار می گیرند. یکی از مواردی که در این بین آزمون کتبی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، معدل فرد در دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و  کارشناسی می باشد.

به گفته سازمان سنجش، تاثیر معدل در آزمون دکتری بیست درصدی می باشد. به این معنا که آزمون کتبی 80 درصد و معدل شما در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به میزان 20 درصد در نتیجه نهایی آن تاثیر گذار می باشد که مقدار قابل تاملی می باشد. نحوه تاثیر گذاری معدل نیز به شیوه تراز معدل موثر بر میانگین درصد پاسخگویی به سوالات می باشد که اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم نقش معدل وقتی پررنگ تر می شود که دو داوطلب در آزمون درصدهای یکسانی را کسب کرده باشند که در این صورت دانشجویی با میانگین معدل موثر بالاتر رتبه بهتری را کسب خواهد نمود.

البته از این تاثیر گذاری معدل ها، میزان 60 درصد وزن تاثیر گذاری بر روی معدل کارشناسی ارشد و 40 درصد باقی مانده برای معدل دوره کارشناسی محاسبه می گردد. برای اینکه مفهوم  و نحوه محاسبه معدل موثر را که در رتبه دکتری تاثیر گذار است، بخواهیم بهتر بفهمیم در این زمینه نمونه ای می آوریم. اگر فرض کنیم که معدل دوره کارشناسی فردی 17 باشد و معدل دوره کارشناسی ارشد وی 18 باشد، در این صورت معدل موثری که در روند مقایسه داوطلبین بر روی رتبه آن ها تاثیر گذار خواهد بود به شیوه زیر محاسبه می شود:

ابتدا وزن های معدل هر دوره را جداگانه محاسبه می کنیم.( اگر کاردانی و کارشناسی معدل های جداگانه ای داشته باشید برای بخش اول باید ابتدا میانگینی از معدل های کارشناسی و کاردانی بگیرید و این معدل میانگین را در بخش معدل کارشناسی قرار دهید.)

0.4*17= 6.8

0.6*18 = 10.8

در نهایت با جمع دو وزن محاسبه شده، معدل موثر فرد که در آزمون و رتبه وی بنا بر مواردی که در این مقاله اشاره شده، تاثیر گذار خواهد بود، مشخص می گردد. در این نمونه معدل موثر فرد 17.6 می باشد. این معدل موثر همان معدلی است که تاثیر 20 درصدی دارد و از آنجا که درصد پاسخگویی فرد در آزمون کتبی، تاثیر گذار خواهد بود ممکن است از لحاظ مقداری کمی زیاد تر شود.

   پربازدید ترین