چگونه کیفیت مقاله را ارزیابی کنیم؟

چگونه کیفیت مقاله را ارزیابی کنیم؟

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

دانشجویان و پژوهشگران برای موارد مختلفی همچون پیشینه تحقیق و استدلال ها نیاز به مقالاتی دارند تا به ان ارجاع کنند. اما چگونه از کیفیت و ارزش و اعتبار آن آگاه شوند؟ در این مقاله در مورد ارزیابی کیفیت مقالات صحبت خواهیم کرد.

  مقاله نویسی   نجفی     ۳ سال پیش

هنگامی که مقاله و یا پایان نامه خود را تنظیم می کنید بخش مهمی از آن ارجاعات به مقالات و منابع خارجی است. بسیار اهمیت دارد تا منابعی که استفاده می کنید با اعتبار و از درجه علمی خوبی برخوردار باشند. به دلیل اینکه این ارجاعات بررسی می شوند و سند محکمی است از کار قوی که انجام داده اید و سندیت مقاله تالیفی شما را تعیین می کنند. برای اینکه این ارجاعات به مقالات درست و با کیفیتی انجام شود باید منابع و مقالاتی که به عنوان منبع گفته های شما استفاده می شوند معتبر باشند. اگر این مقالات ارجاع شده نامعتبر باشند، فرضیه ها و پیشینه تحقیق شما ارزش علمی خود را از دست داده وبه کیفیت و ارزش مقاله لطمه وارد خواهد آمد. حال ممکن است سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه از کیفیت یک مقاله برای استفاده و میزان اعتبار آن آگاه شویم. به دلیل اهمیت این موضوع در کیفیت مقاله تالیفی شما، مرکز طلای کاغذی بر آن شده است تا در این مقاله در مورد چگونگی ارزیابی کیفیت مقاله صحبت کند.

چگونگی ارزیابی و سنجش کیفیت مقاله

اولین موردی که در مورد هر مقاله باید بررسی شود، مجله و ژورنالی است که در آن به چاپ رسیده است. همانطور که در متن ها و مقالات قبلی نیز تاکید شد، ارزش و اعتبار علمی یک مقاله وابستگی زیادی به مجله ای که در آن به چاپ رسیده است دارد. در مقاله ای در مورد نحوه رتبه بندی و ارزش گذاری مجلات صحبت کریم. با استفاده از ضرایب موجود مانند ایمپکت فکتور و مواردی از این دست می توان تا حدودی اعتبار علمی مجله را سنجش کرد. مقالاتی که در مجلاتی با ضرایب ایمپکت فکتور بالاتر و به طبع آن معتبر تر به چاپ می رسند از ارزش و اعتبار علمی بالاتری برخوردار هستند و استناد به آن ها سندیت  علمی متن را بیشتر خواهد کرد. همچنین باید دقت کنید که ارجاع به مقالاتی که در مجلات جعلی به چاپ رسیده اند هیچ اعتباری نخواهد داشت و لطمه  بزرگی به مقاله شما و پیشینه آورده شده و استدلالهایی که بر پایه آن زده اید خواهد زد. با رجوع به متن و مقاله : مجلات جعلی می توانید نحوه شناخت این گونه مجلات را بیاموزید.

نکته دومی که ارزش و کیفیت یک مقاله را تعیین می کند نویسنده آن است. این موضوع موردی است که پژوهشگران و دانشجویان ایرانی کمتر به آن توجه می کنند. میزان و سطح علمی و آکادمیک نویسنده یک مقاله که به عنوان رفرنس در مقاله خود استفاده کرده اید و همچنین سابق دانشگاهی و اعتبار علمی وی تا میزان زیادی می تواند بر اعتبار و کیفیت مقاله تاثیر داشته باشد. در برخی موارد نام نویسنده در یک مقاله آنچنان اعتباری دارد که دیگر حتی نیاز به بررسی مجله ای که در آن چاپ شده  وجود ندارد.

نکته سوم که در کیفیت مقالات و ارجاع دهی ها به آن ها تاثیر دارد زمان انتشار آن مقاله است. برای رفرنس دهی و استفاده، مقالاتی که در زمان ها اخیر تر و جدیدتر چاپ شده اند ارجحیت بیشتری دارند و می توان گفت که ارزش و کیفیت بیشتری را نیز برای شما خواهند داشت. یادتان باشد که علم در حال پیشرفت است و مقالات قدیمی ممکن است توسط مقالات جدید نقض شده و یا حتی رد شده باشند. در نتیجه اگر می خواهید از کیفیت مقاله قدیمی آگاه شوید و از آن استفاده کنید بهتر است تحقیقی جامع انجام دهید تا پژوهش های جدید آن را نقض نکرده باشند.

در نهایت موردی که می تواند کیفیت یک مقاله را نمایان کند میزان ارجاعات به آن است.  اگر مقاله ای در اختیار دارید که ارجاعات در مقالات مختلف به آن زیاد است می توان فهمید که این مقاله کیفیت مطلوب و خوبی دارد. این موضوع می تواند نشانگر این باشد که مقاله از لحاظ علمی جامع تر و کامل تر بوده و می توان با اطمینان بیشتری از ان استفاده کرد.

   پربازدید ترین