عوامل موثر  موفقیت در  کنکور

عوامل موثر موفقیت در کنکور

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

کنکور آزمونی رقابتی است که برای ورود به دوره ها و مقاطع مختلف دانشگاهی افراد باید در آن شرکت کنند. اما چه عواملی در موفقیت در این نوع از آزمون موثر هستند؟

  انتخاب رشته   نجفی     ۳ سال پیش

امروزه برای ورود به دانشگاه و تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باید در کنکور هر مقطع و رشته مربوطه شرکت کنید. کنکور به آزمونی کتبی اطلاق می شود که داوطلبین در ساعت و و روزی مشخص در جلسه امتحان حاضر شده و به تعداد سوالات مشترکی پاسخ می دهند. این آزمون رقابتی بوده و براساس رتبه بندی، افراد قبول شده را تعیین می کند. در حال حاضر دغدغه بسیاری از محصلین و همچنین دانشجویان مخصوصا برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری، دادن کنکور و موفقیت در آن می باشد. برای اینکه فرد بتواند در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهد باید بتواند در این آزمون رقابتی نمره و رتبه خوبی را به دست آورد و از سایر داوطلبین پیشی گیرد. این موضوع باعث شده است که کنکور و قبولی در آن به نگرانی و دغدغه دانش آموزان و دانشجویان تبدیل شود. به دلیل اهمیت این موضوع مرکز طلای کاغذی بر آن شد تا در این مقاله پارامترها و المان هایی که می توانند در قبولی و موفقیت در کنکور به شما کمک کند را بررسی کند.

عوامل و پارامترهای موثر موفقیت در کنکور

عوامل مختلف شخصی و محیطی می تواند در موفقیت و یا عدم موفقیت در کنکورهای برگزار شده تاثیر داشته باشند. از آن جا که اآاهی از این عوامل می تواند به شما دید درستی برای آماده سازی خود برای کنکور دست دهد، در ادامه مهمترین عوامل تاثیر گذار در موفقیت کنکور را یک به یک برای شما شرح می دهیم:

  • برنامه ریزی: می توان گفت مهمترین و تاثیر گزار ترین عامل در موفقیت در کنکورهای مقاطع مختلف، برنامه ریزی مدون و درست است. برای هر کاری اگر بخواهید موفق شوید نیاز دارید تا برنامه ای مشخص و قابل اجرا تعیین کنید. برای کنکور نیز مانند هر اقدام دیگری باید برنامریزی کنید و بر اساس آن خود را برای کنکور در پیش رو آماده کنید. شما باید برنامه ای دقیق، قابل انعطاف و منظم برای روند درس خوانده و تست زنی و موارد مختلف برای امادگی کنکور تنظیم کنید و بر اساس آن پیش روید. از آن جا که این مبحث از اهمیت بالایی بر خوردار است در مقالات بعدی مفصل تر و جزئی تر آن را بررسی می کنیم.
  • مشخص شدن هدف و داشتن انگیزه: مورد بعدی که می تواند به میزان بالایی بر موفقیت و روند آمادگی شما تاثیر گزار باشد داشتن هدف و انگیزه کافی برای پیشروی و درس خواند است. پیش از هر چیز برای اینکه بتوانید بر اساس برنامه تنظیم شده خود با قدرت به پیش ببرید باید اهداف زندگی و کار آینده را برای خود مشخص کنید. مشخص کردن این موضوع  برای خود که در چه رشته یا گرایش علمی و در چه دانشگاهی می خواهید ادامه تحصیل دهید، می تواند علاوه بر برنامه ریزی مشخص تر و متناسب تر برای رسیدن به آن هدف، بینش و انگیزه بالاتری را نیز برای رسیدن به آن در شما ایجاد کند. موثر ترین سوخت و موتور حرکت دهنده برای تلاش و آماده شدن در کنکور، انگیزه شما خواهد بود که تنها با هدف گذاری برای خود و تمرکز بر آن قابل دسترسی و شکل گیری است.
  • داشتن شرایط روحی و ذهنی آماده و خوب:  داشتن دیدی مثبت و نگاهی باز به پدیده کنکور و توانایی های خود می تواند علاوه بر ایجاد روحیه ای بهتر برای ادامه کار، انگیزه شما را نیز برای فعالیت و درس خواندن بیشتر تقویت کند.  اینکه همیشه دید منفی به کارها و توانایی های خود داشته باشید و از همان ابتدای کار خود را بازنده بدانید، عاملی بازدارند بر فعالیت هایتان خواهد بود و باعث می شود تا انرژی و انگیزه شما برای ادامه کار کم شده و منجر به عدم موفقیت شما در کنکور شود. سعی کنید همواره دید مثبتی از خود داشته باشید و مثبت اندیش باشید و با امید، به برنامه ها و اهداف اینده خود نگاه کنید.
  • شرایط جسمی آماده و خوب: اصطلاح قدیمی می گوید که عقل سالم در بدن سالم است. با این تفسیر می توان فهمید که برای ادامه مسیر و آماده شدن در کنکور نیاز دارید تا شرایط جسمانی خود را آماده و سالم نگه دارید. باید تغذیه منظم و درست داشته باشید و خواب کافی را از یاد نبرید. با رعایت این نکات شرایط جسمانی خود را آماده و سالم نگه می دارید و انرژی کافی را برای ادامه مسیر خواهید داشت.

   پربازدید ترین