بلک لیست چیست؟

بلک لیست چیست؟

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

بلک لیست به لیست مجلات جعلی و نامعتبر اطلاق می شود که که در این مقاله با مفهوم و تعریف آن آشنا می شوید.

  مجلات نامعتبر و جعلی   نجفی     ۳ سال پیش

شما زحمت کشیده اید و با صرف وقت و زمان تحقیقی را به پایان رسانده و نتایج ارزشمندی را از این پژوهش خود به دست آورده اید. حالا نوبت به نشر نتایج و کار خود در نشریات علمی می رسد. دلیل این کار نیز مشخص است زیرا تحقیق شما زمانی از نظر علمی ارزشمند می شود که در جامعه علمی دیده شود. شما مقاله را نوشته اید و حالا نوبت به انتخاب مجله می رسد. اینکه مقاله خود را در چه مجله یا ژورنالی به چاپ برسانید، مهم است. امروزه تعداد زیادی مجله علمی معتبر در جهان در حال فعالیت هستند که در بین آنها مجلات جعلی یا نامعتبر نیز خودنمایی می کنند. اینجاست که مراجعه و آگاهی از بلک لیست می تواند به دردتان بخورد. موسسه طلای کاغذی در این مقاله بر آن شده است تا شما را با بلک لیست آشنا کند.

بلک لیست چیست؟

همانطور که در شروع بحث نیز اشاره شد مجلات جعلی و نامعتبری زیادی نیز در بین نشریات علمی وجود دارد که انتشار مقاله در آن ها نه تنها ارزش علمی نخواهد داشت حتی ممکن است دید منفی نسبت به فعالیت علمی شما ایجاد کند. یادتان باشد که بخش بزرگ ارزش و اعتبار علمی مقاله شما را مجله ای که در آن به چاپ می رسد تعیین می کند. اینکه مجله جعلی و یا نامعتبر چیست و این دو چه فرقی با هم دارد، به دلیل اهمیتی که دارد، مبحثی است که در مقاله ای دیگر مفصل تر بررسی می کنیم. اما به صورت خلاصه بدانید که چاپ مقاله در این مجلات ارزشی نخواهد داشت.

اما سه نهاد در ایران که شامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، سالانه لیستی را منتشر می کنند که در آن مجلاتی را که از نظر این نهادها اعتبار ندارند اعلام می کنند. این لیست به اصطلاح بلک لیست و یا لیست سیاه خوانده می شود و مجلاتی که در این لیست ها نمایه و معرفی شده اند از نظر علمی در دانشگاه های ایران فاقد اعتبار بوده و چاپ مقاله در آن ها ارزش علمی نخواهد داشت. به این دلیل، آشنایی و تهیه این بلک لیست ها برای همه افرادی که مقاله علمی  برای چاپ کردن دارند بسیار اهمیت پیدا می کند.

به گفته این نهادها، علت قرار گرفتن مجلات در لیست سیاه یا بلک لیست را نداشتن داوری یا داوری ضعیف مقالات، انتشارات سریع و توده ای  مقالات و در برخی موارد دریافت پول در ازای چاپ مقاله بدون داوری خوانده اند. یادمان باشد که بلک لیست اعلام شده توسط این سه نهاد در ایران فقط در دانشگاه های ایران ملاک ارزش گزاری است و در خارج از ایران همچین بلک لیست وجود ندارد.

این لیست باید به روز شده تهیه و بررسی شود زیرا با اعلام لیست جدید توسط هر کدام از این سه نهاد، لیست قبلی از درجه اعتبار ساقط می شود و طبیعتا ممکن است مجلاتی در لیست جدید حذف شده و یا مجلاتی به آن اضافه شده  باشند. در مقالات بعدی جدیدترین  بلک لیست هر کدام از این سه نهاد را در اختیارتان قرار داده می شود.

   پربازدید ترین