بررسی اعتبار مجلات و ژورنال ها

بررسی اعتبار مجلات و ژورنال ها

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

در این مقاله با چگونگی بررسی اعتبار مجلات و ژورنال ها آشنا می شویم.

  مجلات ISI   نجفی     ۱۲ ماه پیش

نوشتن و ارایه مقاله در حال حاضر یکی از دغدغه های دانشجویان و دانشگاهیان شده است. بدین سبب بسیاری از دانشجویان اقدام به چاپ مقاله می کنند. اما انتخاب مجله ای که قرار است مقاله در آن به چاپ برسد باید به دقت و با حوصله صورت گیرد. دلیل آن نیز این است که ارزش و اعتبار  یک مقاله را مجله ای که در آن چاپ شده است تعیین می کند. بسیار دیده شده است که مقاله ای از نظر علمی بسیار بالا می باشد ولی به دلیل اینکه در مجله ای با رتبه علمی پایین تری به چاپ رسده است ارزش واقعی خود را پیدا نکرده است. به این دلیل بسیار اهمیت دارد تا با سیستم رتبه بندی و بررسی اعتبار مجلات علمی اشنا شویم و این امر زمانی محقق می شود که شاخص های رتبه بندی مجلات را بشناسیم.

بسیار مهم است که که از اعتبار و مقدار ارزش علمی مجلات و ژورنال ها اگاه شویم تا بتوانیم انتخاب درستی برای مجله ای متناسب با سطح علمی مقاله خود بکنیم. مرکز طلای کاغذی در ادامه شما را با شاخص هایی که به وسیله ان ها می توانید رتبه و اعتبار یک مجله را تخمین بزنید اشنا می کند.

ایمپکت فکتور

معروف ترین و شناخته شده ترین شاخصی که اعتبار سنجی نسبی با آن برای مجلات می توان به دست آورد شاخص ایمپکت فکتور است به حدی که مجله هایی که دارای ایمپکت فکتور هستند نسبت به مجله هایی که این شاخص را ندارند از درجه و اعتبار بسیار بیشتری برخوردار هستند. ایمپکت فکتور ضریبی است عددی که میزان رفرنس دهی به مقالات یک مجله را در بازه زمانی مشخص محاسبه کرده و عددی معرفی می شود که می توان مجلات را نسبت به آن سنجید. با این سنجش، مجلاتی که ایمپکت فکتور بالاتری داشته باشند دارای اعتبار و ارزش علمی بالاتری هستند. نحوه محاسبه ان را می توانید در مقاله  نحوه ارزیابی مجلات علمی بیابید.

البته این ایمپکت فکتور اشکالاتی دارد که باعث شد شاخص های دیگری نیز معرفی شوند. اولین نکته مهم این است که این شاخص در مجلات ISI استفاده می شود که طبیعتا دامنه استفاده آن را کاهش می دهد. دومین اشکال بزرگرش این است که نمی توان مجلات فعال در شاخه های علمی مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

شاخص اسنیپ (SNIP)

شاخص بعدی که سعی کرده است تا اشکالات و معایب ایمپکت فکتور را از بین ببرد و معیار بهتری را برای اعتبارسنجی مجلات به وجود دارد شاخص  اسنیپ (SNIP) می باشد. این شاخص در مجلات اسکوپوس معرفی گردید و همانند شاخص ایمپکت فکتور سعی کرده است تا رفرنس دهی به مقالات یک مجله را برررسی کند.  این شاخص به صورت سالانه برای مجلات مختلف معرفی می شود و توانسته است که معیاری را به وجود آورد تا بتوان به وسیله آن مجلات را در شاخه های مختلف علمی بایکدیگر مقایسه نمود.  اشکال این شاخص این است که استنادهای دورتر را بررسی می کند و خود استنادی و استنادهای همکاران مقالات را در نظر نمی گیرد.

شاخصIPP

این شاخص نیز توسط اسکوپوس برای رتبه بندی و اعتبارسنجی مجلات خود معرفی گردیده است.  این شاخص میزان استنادهای یک مجله را با مقایسه یک بازه زمانی سه ساله بررسی می کند. ویژگی مهمی که این شاخص برای اعتبار سنجی مجلات فراهم آورده است این می باشد که  احتمال دستکاری در این ضریب نسبت به شاخص های قبلی کاهش می یابد و و تاثیر مجله را به صورت عادلانه تری در نظر می گیرد.

شاخص JIF

آخرین شخص مهمی که بررسی می گردد شاخص JIF می باشد. این شاخص میانگین ایمپکت فکتور مجلات ISI را در بازه زمانی فعالیت یک مجله محاسبه می کند و به صورت عددی در گزارش سالانه خود ارایه می دهد. این شاخص توانسته است ابزار و معیاری را فراهم آورد که بتوان دید کلی از یک مجله با وجود افت و خیزهای عددی مقدار ایمپکت فکتور به دست آورد و بتوان ارزیابی به نسبت منطقی از اعتبار مجلات داشت.

در نهایت با آشنایی با شاخص های معرفی شده دید کلی برای اعتبار سنجی مجلات به دست آمد. نکته ای که باید بر ان تاکید کنیم این است که در حال حاضر به دلیل اینکه موسسه ISI معیارها و استاندارد های بالایی را برای مجلات خود به کار می گیرد دانشگاه های ایران تمرکز بیشتری برای مجلات این موسسه دارند و به دلیل این موضوع است که شاید بتوان گفت که ایمپکت فکتور با تمام کمی هایی که دارد می توان گفت معیار خوبی است برای اینکه اعتبار یک مجله و سطح علمی آن را سنجید و درک نمود.

   پربازدید ترین