با چکیده مقاله بیشتر آشنا شویم

با چکیده مقاله بیشتر آشنا شویم

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

یکی از بخش های مهم و اساسی هر مقاله ای، چکیده ان می باشد. در مقاله حاضر درمورد چکیده مقاله صحبت خواهیم کرد.

  مقاله نویسی   نجفی     ۳ سال پیش

امروزه بسیاری از دانشجویان و دانشگاهیان برای اینکه رزومه خود را قوی کنند و ارزش و اعتبار علمی خود را در محیط آکادمیک افزایش دهند، اقدام به نوشتن و چاپ مقاله در مجلات معتبر می کنند. یک مقاله علمی خوب دارای بخش های مختلفی از قبیل مقدمه، چکیده، روش تحقیق و نتیجه گیری است که در این بین چکیده مقاله از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین چیزی که خوانندگان بعد از دیدن عنوان مقاله شما به آن رجوع می کنند چکیده  است و اگر این چکیده خوب و تاثیر گذار باشند ادامه مقاله خوانده می شود. همچنین داوران مقاله ها در مجلات نیز به چکیده مقاله توجه خوبی می کنند و حتی در برخی انواع مقاله مانند مقالات کنفرانسی برای پذیرش در ابتدا فقط چکیده مقاله فرستاده می شود. به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد در این مقاله از مرکز طلای کاغذی در مورد چکیده مقاله و اهمیت ان با شما صحیت می کنیم.

چکیده مقاله

چکیده مقاله متنی کوتاه است در حد دو یا سه پاراگراف که مطالب اصلی مقاله و همچنین یافته ها و سوال های مقاله به صورت کاملا خلاصه شده و شیوا بیان می شود. این قسمت اولین بخشی از مقالات است که بعد از عنوان توسط خوانندگان خوانده می شود و برای مجلاتی که باید برای دسترسی به کل مقالات پول پرداخت شود، چکیده به رایگان در دسترس قرار می گیرد تا علاقه مندان بر اساس آن مقاله خود را سفارش دهند. در بسیاری از مجلات علمی چکیده مقاله به عنوان خلاصه مقاله نیز در نظر گفته می شود. بسیاری از مجلات علمی چکیده و خلاصه مقاله را یکی می دانند اما این موضع برای همه ژورنال ها صدق نمی کند و برخی مجلات بین چکیده مقاله و خلاصه مقاله فرق می گذارند.

قبل از نوشتن چکیده باید قوانین نگارشی مجله ای را که می خواهید مقاله را به آن ارسال کنید مطالعه کرده و طول چکیده و روش ارایه آن را رعایت کنید. همچنین بخشی در هر مجله وجود دارد به نام "توضیحات برای نویسندگان" که با مراجعه به آن قسمت شیوه مورد قبول نوشتن چکیده آورده شده است که در برخی موارد از قبیل طول چکیده و ترتیب آوردن مطالب ممکن است مجلات با یکدیگر متفاوت باشند. اما به صورت عمومی همه چکیده ها دارای چندین بخش عمومی هستند که این بخش ها به شرح زیر می باشند:

  •  حقايق‌ تحقیق: از حقایق به کار رفته از تحقیق صحبت کنید و یافته های تان را بنویسید.
  • روشهای تحقیق: اگر روش هایی که برای انجام پژوهش به کار گرفته اید خوب و خاص هستند بهتر است در این بخش از ان ها یاد شود، در غیر این صورت اجباری برای این کار نیست.
  • نتايج‌ اصلی‌ پژوهش انجام گرفته و اهميت‌ آن ها: نتایج اصلی و مهم به دست امده در پژوهش را در چکیده نام ببرید و تفسیر هر کدام را بر اساس کاربرد، مهم بودن آن ها بنویسید.

چکیده شما نباید از 150 کلمه بیشتر شود. باید زبان چکیده صریح و شفاف بوده و در عیتن حال جذاب نوشته شود تا خواننده را جذب خواند مقاله کند. به هیچ عنوان از عبارات و اصطلاحات خلاصه ای که در متن مقاله به کار گرفته اید در چکیده استفاده نکنید زیرا فضایی برای توضیح آن ها وجود ندارد. همچنین در چکیده به هیچ عنوان نباید از نمودار و شکل استفاده شود. چکیده باید از کلمات و یا اعداد به صورتی شفاف و واضح استفاده شود و عبارات نوشته شده باید ساده و قابل درک باشند.

در نهایت یک چکیده خوب باعث می شود تا ارزش مقاله شما افزایش یابد و خوانندگان را به خواندن مقاله شما ترغیب می کند. در بسیاری از مجلات مخصوصا مجلاتی که مقاله را به فروش می رسانند چکیده شما تنها بخشی از مقاله است که به همراه عنوان به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دارد و خوانده می شود.

   پربازدید ترین