چگونه در مصاحبه دکتری 97 موفق شویم؟

چگونه در مصاحبه دکتری ۹۷ موفق شویم؟

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

در این مقاله راه کارهایی برای موفقیت در مصاحبه دکتری برای استفاده داوطلبان دکتری ارائه شده است.

  مصاحبه دکتری   نجفی     ۳ سال پیش

دانشجویان هنگامی که در آزمون دکتری رتبه خوبی را کسب کرده باشند تازه نیمی از راه را طی کرده اند. اگر رتبه قابل قبول را آورده باشید آن وقت است که دعوت به مصاحبه می شوید و باید در مصاحبه دکتری حاضر شوید. مصاحبه دکتری مانند مناظره ای دونفره است که در یک طرف دانشجو می نشیند و در طرف دیگر جمعی از استاید دانشگاه مربوطه که در نقش داور ظاهر می شوند. این اساتید در این مصاحبه از شما سوال های مختلفی در زمینه های گوناگون علمی، تحقیقاتی و موارد دیگی می پرسند و با زیر نظر قرار دادن شما در طول مصاحبه و بررسی پاسخ هایتان شما را سنجش و ارزیابی می کنند. به دلیل مهم بودن نقش مصاحبه دکتری و نتیجه آن در پذیرش در دوره دکتری، این کار به دغدغه ای برای متقاضیان دکتری تبدیل شده است. در این مقاله از مرکز طلای کاغذی می خواهیم راه حل ها و نکاتی را برای شما بیان کنیم تا بتوانید در مصاحبه دکتری 97 شاخص شوید و تمام ظرفیت های خود را در این گزینش نشان دهید.

چگونه در مصاحبه دکتری 97 موفق شویم؟

یادتان باشد که برای مصاحبه دکتری شما فرصتی ما بین 10 تا 30 دقیقه که بستگی به دانشگاه دارد در اختیار دارید که خود را به اساتید داور بشناسانید و بتوانید نظر مناسب آن ها را به خود جلب کنید. هدف شما برای آماده شدن برای مصاحبه دکتری باید این باشد که این اساتید را متقاعد کنید که توانایی و پتانسیل لازم را برای تحصیل در دوره دکتری آن دانشگاه دارید و می توانید به خوبی با هرکدام از آن ها در تحقیق ها و پژوهش هایشان همراهی کنید.

چندسالی می شود که آزمون دکتری به صورت نیمه متمرکز برگزار می گردد و داوطلبین به صورت چند برابر ظرفیت برای مصاحبه دکتری دعوت می شوند. می خواهیم نکاتی را به شما بگوییم که عمل به آن ها می تواند شانس شما را برای موفقیت در مصاحبه دکتری افزایش دهد.

  • اولین کاری که باید به آن توجه کنید زمانبندی درست برای حضور در جلسه می باشد. بهتر است که 30 دقیقه قبل از شروع جلسه در محل حاضر باشید تا استرس شما به میزان قابل ملاحظه ای کم شود.
  • هنگامی که وارد جلسه شدید آرامش خود را حفظ کنید و ادب را همشه رعایت کنید. سعی کنید در هنگام ارتباط با هر کدام از اساتید به چشم هایش نگاه کنید و هنگامی که به هرکدام دست می دهید با قدرت این کار را انجام دهید تا اعتماد به نفس خود را به آن ها نشان دهید. یادتان باشد که شما از لحظه ورود به اتاق مصاحبه تا لحظه ای که خارج می شوید زیر ذره بین و سنجش داوران قرار دارید، پس باید تمام رفتارتان سنجیده و حساب شده باشد.
  • در ابتدای صحبت از دانشجو خواسته می شود تا خود را معرفی کرده و  درباره سوابق تحصیلی خود صحبت کند. بهتر است که از قبل آماده باشید و به صورت منظم و طبقه بندی شده خود را معرفی کرده و به ترتیب رشته و دانشگاه های کارشناسی ارشد و کارشناسی خود و اطلاعات لازم تحصیلیتان را معرفی کنید.
  • در پاسخ به سوال ها باید این حس را در اساتید داور ایجاد کنید که با انگیزه، علاقه و هدف  خاصی رشته تحصیلی را انتخاب کرده اید و برای آن برنامه ای بلند مدت دارید. سعی کنید در هر پرسش توانایی ها و پتانسیل های خود را پر رنگ کرده و بر آن ها تاکید کنید. یادتان باشد که هدف شما این است که این اساتید متقاعد شوند که شما فرد مناسبی برای ادامه تحصیل در آن رشته و آن دانشگاه هستید.
  • اگر در مورد نقاط ضعف شما صحبت شد آرامش خود را حفظ کنید و سعی نکنید آن ها را توجیه کنید. شما اگر توانسته باشید که نقاط قوت خود را در طول صحبت ها پررنگ تر کنید تاثیر این نقاط ضعف در دید داوران کمرنگ تر خواهد بود. توجیه و از آن بدتر پرخاش شما دید منفی در اساتید نسبت به شما ایجاد خواهد کرد.
  • اگر جواب سوالی را نمی دانستید مضطرب نشوید  و سعی کنید با اعتماد به نفس با آن برخورد کرده و به آن جواب دهید.
  • دانستن زبان خارجی، یک امتیاز مثبت برای شما خواهد بود. زیرا ارایه مدرک آزمون زبان بین المللی مانند آیلتس علاوه بر اینکه امتیاز آموزشی را برای شما به همراه خواهد داشت، دید مثبتی را نسبت به شما در داوران ایجاد خواهد نمود. از قبل برای مکالمه ای کوتاه و ساده به زبان خارجی آمادگی داشته باشید تا در جلسه مصاحبه در این زمینه موفق عمل کنید. باید این آمادگی را داشته باشید که متن انگلیسی تخصصی را در  حضور داوران بخوانید و در مورد آن توضیح دهید.
  • در نهایت تمامی مدارک مورد نیاز  که در رزومه تحصیلی خود آن ها را قید کرده اید مانند مقالات، کتاب ها، نمره آزمون ها زبان، افتخارات علمی و اختراعات و مواردی از این قبیل را همراه خود داشته باشید تا به اساتید در روز مصاحبه ارایه دهید.

   پربازدید ترین