چه سوالاتی در مصاحبه دکتری 97 پرسیده می شود؟

چه سوالاتی در مصاحبه دکتری ۹۷ پرسیده می شود؟

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

سوالات مختلفی از دانشجویان در مقاطع دکتری پرسیده می شود که دانستن آنها کمک زیادی در موفقیت مصاحبه خواهد داشت.

  مصاحبه دکتری   نجفی     ۳ سال پیش

برای قبولی در دوره دکتری باید ابتدا در آزمون کتبی کنکور دکتری شرکت کنید و سپس به صورت چند برابر ظرفیت به مصاحبه دکتری دعوت می شوند. موفقیت در مصاحبه دکتری وزن سنگینی را برای ورود به دوره دکتری ایفا می کند و بسیار دیده شده است که افرادی در آزمون کتبی موفق ظاهر شده اند ولی نتوانسته اند در مصاحبه از رقیبان خود پیشی بگیرند. این مصاحبه به این صورت است که در تاریخ و زمان مشخصی در بازه زمانی بین 10 تا 30 دقیقه در مقابل هیئتی از اساتید دانشگاه مقصد حاضر می شوید و به سوال های آن ها پاسخ می دهید. دادن پاسخی قانع کننده و درست می تواند رمز موفقیت شما در رد شدن از مرز این مصاحبه و ورود به دوره تحصیلی دکتری می باشد. 

چه سوالاتی در مصاحبه دکتری 97 پرسیده می شود؟

برای اینکه بتوانید با موضوعاتی که بیشتر مورد توجه اساتید داور هستند آشنا شوید سعی کرده ایم که در ادامه به صورت طبقه بندی شده این حیطه ها را برای شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از آن ها، آمادگی بهتری را در زمان مصاحبه دکتری داشته باشید. موضوعاتی که بیشتر در مصاحبه های دکتری رشته های مختلف پرسیده می شود به شرح زیر است:

پایان نامه:

یکی از ابتدایی ترین و مهمترین سوال هایی که در جلسه مصاحبه دکتری از شما پرسیده می شود در مورد پایان نامه و فیلد کاری شما در دوران کارشناسی راشد می باشد.بسیاری از اساتید به دلیل اینکه می خواهند با شما در زمینه علمی خاصی در دوران دکتری همکاری کنند به این موضوع توجه نشان می دهند. پس سعی کنید توضیح کوتاه و در عین حال کاملی در زمینه پایان نامه و تحقیقات خود ارایه دهید و میزان تسلط خود را بر متن نشان دهید.

حرفه و یا زمینه کاری مورد علاقه:

یکی دیگر از سوال هایی که اساتید از شما خواهند پرسید زمینه کاری شماست. دلیل آن هم این است که استاد مربوطه می خواهد ببیند که تا چه حد شما انعطاف پذیر هستید و در زمینه های فعال علمی دانشگاه می توانید کار کنید. در این موقع به گونه ای باید به سوال پاسخ دهید تا علاوه براینکه نشان می دهید که در چند زمینه کاری مسلط هستید می توانید در زمینه هایی که تا به حال فعال نبوده اید نیز کار کنید.

انگیزه:

یکی دیگر از سوال های که اساتید از شما در جلسه مصاحبه دکتری می پرسند و به جواب شما دقت و توجه ویژه می کنند انگیزه شما از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مربوطه می باشد. سعی کنید که با جواب های خود از انگیزه بالای خود و اهداف بلند مدتتان برای آینده علمی خود به اساتید بگویید و نظر مثبت آن ها را در این زمینه جلب کنید.

تسلط بر زبان انگلیسی:

یکی از سوال هایی که در جلسه پرسیده می شود میزان تسلط و مقدار آن به یک یا چند زبان خارجی است. این گزینه می تواند امتیاز اضافه و خوبی برای شما نسبت به سایر داوطلبین ایجاد کند. مدارک زبان معتبر خود را در زمان مصاحبه دکتری به همراه داشته باشید تا بتوانید در هنگام پاسخ به این پرسش ارایه دهید. همچنین  آماده باشید زیرا ممکن است مجبور به ارایه  مکالمه ای کوتاه و ساده به زبان انگلیسی باشید.

اشتغال به کار و رزومه کاری:

یک سوال رایج در مصاحبه های دکتری اشتغال به کار داوطلب می باشد. یادتان باشد که اگر در رشته علمی مورد مصاحبه سابقه کاری دارید می تواند امتیاز خوبی برایتان محسوب شود ولی اگر خود را پرمشغله و درگیر معرفی کنید برعکس مصاحبه های کاری امتیاز منفی برای داوران ایجاد خواهید کرد. زیرا اساتید برای دکتری به دنبال دانشجویانی با وقت آزاد هستند تا بتوانند تحقیقات و پژوهشهای خود را به خوبی انجام دهند.

سوالاتی درسی در جهت سنجش قدرت تجزیه و تحلیل:

سوالات علمی که در جلسه دکتری پرسیده می شود علاوه بر اینکه تسلط شما را به شاخه علمی، مورد ارزیابی قرار می دهد میزان تجزیه و تحلیل شما از مسایل علمی مطرح شده را نشان می دهد که از دید اساتید داور مهم می باشد و به آن توجه می کنند.

   پربازدید ترین