داوری مقالات ISI چگونه است؟

داوری مقالات ISI چگونه است؟

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

نگرانی بسیاری از افرادی که مقاله به مجلات ISI ارسال می کنند، روند داوری این مجلات است. در این مقاله شما را با چگونگی داوری مقالات آشنا می کنیم.

  چاپ مقاله   نجفی     ۱ سال پیش

امروزه برای قوی تر نمودن رزومه تحصیلی و موفقیت های آکادمیک آینده، تمامی پژوهش گران و دانشجویان اقدام به نوشتن و چاپ مقاله در مجلات معتبر خارجی می کنند. یکی از مجلات معتبری که محبوبیت زیادی نیز در بین اهالی دانشگاهی دارد مجلات آی اس آی هستند. این نوع از مجلات استانداردها و معیارهای بالایی برای چاپ مقالات در نظر گرفته اند و هر مقاله که به مجلات ISI فرستاده می شود قبل از این که برای چاپ پذیرفته شود،  تحت پروسه ای به نام داوری  قرار می گیرد. داوری مقالات و سنجش آن ها توسط ناظران به دغدغه بسیاری از دانشجویان  در ارسال مقالات تبدیل شده است. آشنایی با این پروسه می تواند به میزان زیادی از نگرانی های دانشجویان در ارسال مقالات کم کند. به این دلیل در این مقاله از مرکز طلای کاغذی روند داوری مقالات ISI را توضیح می دهیم و شما را با آن بیشتر اشنا می کنیم.

داوری مقالات ISI چگونه است؟

همانطور که گفتیم به دلیل استانداردها و معیارهای سختگیرانه ISI ، تمام مجلات ISI مقالات دریافتی را مورد بررسی و سنجش قرار می دهند و تنها مقالاتی که بتوانند با موفقیت روند داوری را طی کنند اجازه چاپ را پیدا خواهند کرد. مقالاتی که مورد تایید داوران قرار نگیرد ریجکت و یا رد خواهند شد و دیگر در مجله به چاپ نخواهند رسید. البته باید به این موضوع توجه کرد که استانداردها و معیارهای هر مجله با مجله دیگر متفاوت می باشد و بستگی زیادی به اعتبار و درجه علمی آن دارد. اما پروسه کلی داوری برای تمامی مجلات ISI یکی و مشابه است و فرق چندانی باهم ندارند. در ادامه این روند را به دقت بررسی می کنیم.

هنگامی که یک مجله ISI مقاله ای را دریافت می کند ابتدا آن مقاله تحت پروسه داوری اولیه قرار می گیرد. داوری اولیه توسط شخصی به نام سردبیر و یا ادیتور مجله و یا هیئت تحریریه صورت می گیرد و در آن، مقاله شما از نظر نگارشی، همخوانی داشتن موضوع با اسکوپ کاری مجله و مواردی از این دست بررسی و سنجش می شود. هر مجله اسلوب خاصی را برای نوشتن مقاله معرفی کرده است که مقاله ارسالی برای رعایت کردن این قواعد به دقت در این مرحله از داوری مورد سنجش قرار می گیرد. پس هنگامی که ما می گوییم که توجه به نگارش اصولی و درست مقالات و تنظیم درست آن ها اهمیت فراوانی دارد به این دلیل می باشد. شما حتی اگر تحقیق ارزشمندی را انجام داده باشید که نتایج خاص علمی را در برداشته باشد، اگر نتوانید  مقاله ای درست و اصولی بنویسدی در مرحله اولیه داوری ریجکت و رد خواهد شد.

بخش دوم داوری شامل داوری تخصصی و علمی می شود. در این بخش سه داور که تخصص علمی در زمینه مقاله شما دارند انتخاب می شوند و مقاله شما بدون نام به این سه داور، برای بررسی تخصصی و علمی متن ارسال می گردد. تمامی این داوران از اساتید دانشگاه و دانشمندان رشته علمی زمینه کاری مجله هستند و متخصص در کار و زمینه علمی فعالیت خود می باشند. از این سه داور ، مقاله در صورتی تاییده چاپ را می گیرد که حداقل دو داور مقاله شما را تایید کنند. به این معنی که اگر دو داور و یا هر سه داور مقاله را از لحاظ علمی رد کنند مقاله شما ریجکت خواهد شد. البته در برخی مواقع داوران به شرط انجام اصلاحاتی در متن، مقاله را قبول می کنند که مقاله برای تصحیح به نویسنده ارجاع شده و پس از انجام این تصحیحات و تاییدیه داوران مقاله به چاپ می رسد.

حال که با روند داوری مقالات ISI آشنا شدید می توانید ببینید که تنظیم و نوشتن مقالات و همچنین تنظیم آن و ارسال درست و اصولی به مجلات برای چاپ مقالات از اهمیت بالایی برخوردار است. مرکز طلای کاغذی با ارایه خدمات تخصصی ویرایش و چاپ مقالات تمامی مراحل اصلاحات تخصصی مقاله  و همچنین ارسال و چاپ مقالات شما در مجلات معتبر را با تضمینی صددرصد به عهد می گیرد.

 

   پربازدید ترین