ارجاع به منابع در پایان نامه چیست و چه اهمیتی دارد؟

ارجاع به منابع در پایان نامه چیست و چه اهمیتی دارد؟

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

منابع و مآخذ یکی از فصل های مهم پایان نامه است. در این مقاله می خواهیم در مورد اهمیت و چگونگی ارجاع در پایان نامه صحبت کنیم.

  مقاله نویسی   نجفی     ۳ سال پیش

در مقاله های قبلی که پایان نامه و بخش های آن را بررسی کردیم اشاره شده که یکی از بخش ها و فصل های مهم پایان نامه شما منابع و مآخد می باشد. این بخش از آن جهت اهمیت دارد که ارجاعات به مقالات، نشریات و کتبی  که در متن  صورت گرفته است را نشان می دهد. اما ممکن است این سوال برایتان به وجود آید که اصولا ارجاع به منابع در پایان نامه چه مفهومی دارد؟ و اهمیت آن در چیست. به دلیل موقعیت مهم و تاثیر گذار این بخش در پایان نامه و دقتی که داوران و اساتید به این بخش می کنند در این مقاله از مرکز طلای کاغذی بر آن شدیم تا ارجاع به منابع در پایان نامه را بررسی کرده و اهمیت آن را روشن کنیم.

 ارجاع به منابع در پایان نامه چیست؟

یادتان باشد که پایان نامه یک متن کاملا علمی است که در آینده دیگران می توانند از آن استفاده کنند. در نتیجه تمامی بخش های داخل متن باید مستند و کاملا علمی بوده و از پشتوانه محکمی برخوردار باشند. این موضوع علاوه بر پایان نامه برای سایر متون علمی مانند کتاب ها و مخصوصا مقاله ها نیز صدق می کند. تمامی استدلال ها و روش های علمی که در متن استفاده می کنید باید مستند بوده و پایه علمی داشته باشند. به این سبب، شما در متن پایان نامه این استدلال ها و نوشته ها را به مقالات علمی و یا کتاب های منتشر شده معتبر که مورد پذیرش همگان در جامعه علمی هستند، ارجاع داده و به اصطلاح به این مقالات برای بیان صحت حرف خود استناد می کنید.

منابع مختلف علمی می تواند به عنوان منبع برای ارجاع و استناد کردن استفاده شوند. تمامی مقالات علمی که در مجلات معتبر چاپ شده اند می توانند منبعی برای استناد باشند. همچنین کتاب های چاپ شده معتبر. در بحث روانشناسی و برخی از رشته های علوم انسانی حتی می توان از مصاحبه های ثبت شده استفاده کرد. منبعی دیگری که در پایان نامه ها می توان به عنوان مآخذ برای ارجاع و استناد استفاده کرد پایان نامه های دیگران است.

اهمیت ارجاع به منابع در پایان نامه

اما چرا ارجاع به منابع خارجی و استناد کردن در پایان نامه مهم می باشد. همانطور که گفتیم پایان نامه متنی علمی است و به واسطه علمی بودن تمامی استدلال های به کار رفته در آن باید پشتوانه علمی معتبری داشته باشند. به این دلیل شما باید از ارجاع به منابع خارجی برای سندیت حرفهایتان در متن پایان نامه استفاده کنید. اگر نظریه ای را مطرح می کنید و روش تحقیق خاصی را در پایان نامه خود به کارگرفته اید، باید برای اعتبار بخشیدن به این استفاده خاص، به منبعی خارجی معتبر استناد کنید.  هر روش علمی که در پایان نامه استفاده می شود باید دلیلی علمی، آن را همراهی کند و با ارجاع به منابع ارزشمند و مورد قبول در واقع دارید به کار خود ارزش و اعتبار علمی می دهید. در بخش پیشینه تحقیق با ارجاعات خود به منابع دست اول دیگران می توانید به خواننده نشان دهید که چقدر تحقیق و موضوع شما در جامعه علمی مهم است و چقدر برای دیگران نیز این موضوع اهمیت داشته است.

حال که با مفهوم ارجاع به منابع در پایان نامه و اهمیت آن آشنا شدید، باید به این موضوع توجه کنید که تمامی متن ها و عباراتی را که از مقالات و کتاب های منتشر شده دیگران استفاده می کنید، باید دارای ارجاع به متن اصلی آن در بخش منابع و مآخذ پایان نامه باشد. اگر در متن خود نام محقق و کاری که انجام داده است را استفاده کرده اید باید به مقاله و یا کتابی از آن نویسنده ارجاع مستقیم انجام شود. در نهایت باید به این موضوع توجه نشان دهید که هر المان، چه متن، چه تصویر و چه نموداری از مرجع دیگری در متن پایان نامه خود استفاده کردید، باید به منبع اصلی ارجاع و استناد شود تا علاوه بر رعایت حق مولف، بر سندیت و علمی بودن متن شما لطمه ای وارد نیاید.

 

   پربازدید ترین