اشتباهات متداول در نگارش مقالات ISI

اشتباهات متداول در نگارش مقالات ISI

  زمان مطالعه  ۴ دقیقه

اشتباهاتی که در مقالات وجود دارد عامل اصلی رد شدن آن ها هستند. در این مقاله با اشتباهات رایج و متداول در نوشتن مقالات ISI آشنا می شویم.

  مقاله نویسی   نجفی     ۱ سال پیش

امروزه بسیاری از دانشجویان اقدام به نوشتن مقاله می کنند. یکی از مهمترین دغدغه های این افراد پذیرش مقاله آن ها در مجلات معتبر مانند مجلات ISI می باشد. امروزه مجلات ISI از محبوبیت بالایی برای ارسال مقالات در ایران برخوردار هستند و دلیل ان نیز اعتبار بالای این مجلات در محیط های آکادمیک می باشد. اما مقالات ارسالی به این مجلات به صورتی دقیق بررسی  و سنجش می شوند و هر مقاله ای جواز چاپ را از مجلات ISI نمی گیرند. مقالاتی که توسط این مجلات رد می شوند دارای اشتباهاتی هستند که اگر در هنگان تدوین و نگارش مقاله این اشتباهات برطرف شوند، روند چاپ مقاله آسان تر و بهتر صورت می گیرد. مرکز طلای کاغذی در این مقاله شما را با اشتباهات متداول در نگارش مقالات ISI که منجر به رد شدن مقالات می گردد، آشنا می کند.

اشتباهات متداول در نگارش مقالات ISI

هر مقاله علمی پژوهشی داری قسمت های اصلی چکیده، مقدمه، روش تحقیق، داده ها و نتایج و بحث و نتیجه گیری می باشد که اشتباهات متداول هر یک از این بخش ها را به صورت تفکیک شده بیان می کنیم.

اشتباهات متداول در نگارش چکیده مقالات ISI

 • حذف چکیده: دیده شده است که برخی، مقاله خود را بدون چکیده ارسال می کنند که این کار به رد شدن مقاله منجر می شود. تمامی مقالات باید چکیده داشته باشند.
 • تشابه متن چکیده با مقدمه: چکیده باید خلاصه ای از کل مقاله شما باشد و برخلاف مقدمه باید شامل نتایج و بحث و نتیجه گیری نیز می باشد. دیده شده است که برخی از محققین در چکیده خود این مباحث را ذکر نمی کنند و فقط اطلاعات پیش زمینه ای را در آن می اورد که این کار اشتباه است.
 • ناقص بودن چکیده: یک چکیده خوب باید دارای اطلاعاتی مثل هدف از پژوهش، روش های به کار رفته در تحقیق، نتایج اصلی و مهم به دست آمده و مفهوم هر یک از این نتایج  باشد و نبود هر یک از این موارد باعث ناقص بودن چکیده شما می شود.
 • طولانی بودن چکیده: یک چکیده خوب باید بیش از 150 کلمه نگردد. ارایه توضیحات اضافه و طولانی کرده چکیده نکته منفی در نگارش چکیده می باشد. چکیده باید به خلاصه ترین شکل ممکن نوشته شود و در عین حال دارای اطلاعات کاملی از مقاله باشد.

اشتباهات متداول در نگارش مقدمه مقالات ISI

 • طولانی بودن متن:  برای نوشتن مقدمه بهتر است از زیاده گویی پرهیز کنید زیرا متن علمی است و زیادی گویی عنصر منفی در متن می باشد. باید مستقیم به اصل موضوع پرداخته و از بیان مطالب حاشیه ای پرهیز کنید.
 • ناقص بودن توضیحات: اگر شما به  موضوع متن تحقیق خود تسلط دارید دلیل نمی شود تا خواننده این امر را بداند. دیده شده است که در مقدمه از اصطلاحات و عباراتی استفاده شده است که توضیحی برای روشن شدن مطلب به خواننده داده نشده است. باید مواردی از قبیل اطلاعات پیش زمینه ای و تحقیقات گذشته به طور کامل توضیح داده شود.
 • ساختار نادرست مقدمه: دیده شده است که نویسندگان بدون ساختار منظم و یکپارچه ای مقدمه را نوشته اند که باعث سردرگمی خواننده می گردد. بهتر است مقدمه را به این ترتیب بنویسید: مرور ادبیات، سهم پژوهش انجام گرفته از مسئله، فرضیه ها، توصیف پژوهش، اهمیت پژوهش

اشتباهات متداول در نگارش روش تحقیق مقالات ISI

 •  ناکافی بودن اطلاعات: یادتان باشد که در قسمت روش تحقیق باید اطلاعات پژوهش خود را به صورت کامل و صریح بیاورید به گونه ای که پژوهشگر دیگری بتواند با استفاده از آن تحقیق شما را تکرار کند. برخی نویسندگان در این بخش کم کاری کرده و اطلاعات تحقیق خود را ناقص می نویسندن که به یکی از اشکالات اساسی مقاله آن ها تبدیل می شود.
 • توصیفات بیش از اندازه: در بخش روش های تحقیق نباید از متون و توضیحات بیش از اندازه استفاده نمود. بهتر است که از اشکال و جداول نیز در بیان روش تحقیق استفاده گردد.
 • آوردن نتایج و بیان منابع خطا: برخی نویسندگان در توضیح روش تحقیق به انحراف کشیده شده و در مورد نتایج و خطاهای تحقیق صحبت می کنند که این کار اشتباه است و این موارد نباید در قسمت روش تحقیق آورده شود. در این بخش صرفا باید روش های استفاده شده در تحقیق بیان شوند.

اشتباهات متداول در نگارش نتایج مقالات ISI

 • آوردن کلیه داده خام: در برخی از مقالات محققان کلیه داده های خام به دست آمده را می آورند که این کار اشتباه است. در بخش نتایج مقاله باید کلیه داده های مهم و اساسی که برای تجزیه و تحلیل نتایج از آن ها استفاده می شود آورده شود و بقیه داده های جانبی در صورت درخواست به صورت ضمیمه و جداگانه ارسال خواهد شد.
 • تمایز بحث و نتیجه گیری با نتایج: برخی نویسندگان این دو بخش را یکی در نظر گرفته و با هم ادغام می کنند. در این مورد باید به قواعد نگارشی مجله رجوع کرد. بسیاری از مجلات این دو بخش را مجزا می کنند و در نتیجه در این گونه مجلات نباید بحث و تجزیه و تحلیل نتایج و همچنین تحلیل خطاها آورده شود و صرفا باید نتایج پژوهش گزارش شود.
 • استفاده نکردن از جداول و اشکال: هر مقاله قطعا دارای حداقل یک سری از داده های به دست آمده است که باید در قالب حداقل یک جدول آورده شود. باید به این نکته نیز توجه نمود که در برخی موارد نویسنده نتایج را در جداول می نویسد و دوباره همان نتایج را در متن توضیح می دهد که این کار اضافه گویی بوده و صحیح نمی باشد. متن در قسمت نتایج باید برای روشن کردن داده ها جدولی بوده و نباید تکرار مطالب اورده شده باشند.

اشتباهات متداول در نگارش بحث و نتیجه گیری مقالات ISI

 • یکی شدن نتیجه گیری با قسمت نتایج: همانطور که اشاره کردیم این دو بخش با یکدیگر متمایز است. در قسمت نتایج صرفا نتایج تحقیق بیان می شود حال این که در قسمت نتیجه گیری داده های به دست آمده تفسیر می شوند که باید تمایز این دو قسمت حفظ شود. البته در برخی از مجلات این دوبخش با یکدیگر آورده می شود.
 • آوردن نتایج جدید: برخی از نویسندگان نتایجی را که در قسمت نتایج گزارش نکرده اند در قسمت نتیجه گیری توضیح می دهند که این کار به این قسمت لطمه خواهد زد. تمامی داده هایی که در این بخش تجزیه و تحلیل می شوند باید در قسمت نتایج گزارش شده باشند.
 • نتایج ناتمام: نتیجه گیری انجام شده باید به صورتی کامل و مفصل انجام گیرد که تمامی ابعاد مسئله را دربر گیرد. دیده شده است که برای دلیل رد مقالات از عنوان (نتایج ناتمام است) استفاده شده است. علاوه بر این از یک پژوهش با ابعاد کوچکتر نباید نتیجه گیری های کلی و جامع و دور از ذهن کرد که باعث رد مقاله شما خواهد شد. نتیجه گیری شما باید متناسب با داده ها و پژوهش شما باشد.

 

   پربازدید ترین