هزینه چاپ مقاله در نشریات مختلف

هزینه چاپ مقاله در نشریات مختلف

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

هر مجله ای برای اینکه به کار خود ادامه دهد نیازمند این است که بتواند هزینه های جاری خود را تامین کند، که یکی از راه ها آن اخذ هزینه از نویسندگان برای چاپ مقاله است.

  چاپ مقاله   نجفی     ۳ سال پیش

از آنجا که امروزه بسیاری از دانشجویان اقدام به نوشتن مقاله و چاپ آن در مجله ای معتبر می کنند، این امر ضروری می گردد که اطلاعات افراد در زمینه چاپ مقاله و مجلات مختلف افزایش یابد تا بتوانند در انتخاب های خود در روند چاپ مقالات معقولانه و درست تصمیم بگیرند و از مشکلات و ضررهایی که ممکن است گریبانگیرشان شود پرهیز کنند. به این سبب در مقالات اتی مرکز طلای کاغذی مبحث چاپ و نوشتن مقاله بررسی می شوند تا مخاطبان بیشتر با روند داشتن مقاله اشنا شوند. یکی از مقوله هایی که دغدغه بسیاری از پژوهشگران در حال حاضر شده است این است که هزینه چاپ مقالات به چه سبک بوده و چگونه محاسبه می شود. در این مقاله می خواهیم شما را با هزینه چاپ مقاله در نشریات مختلف آشنا کنیم.

هزینه چاپ مقاله در نشریات مختلف

برای درک این موضوع باید با سیستم کسب درآمد نشریات و مجلات علمی اشنا شوید. هر مجله ای برای اینکه به کار خود ادامه دهد نیازمند این است که بتواند هزینه های جاری خود را که شامل هزینه های کاغذ، چاپ، خدمات و مواردی از این دست می شود، تامین کند. مجلات عمومی این کار را با دریافت تبلیغ انجام می دهند اما مجلات علمی نمی توانند از این روش استفاده کنند و دلیل آن نیز ماهیت علمی و آکادمیک بودن آن ها می باشد.

بسیاری از مجلات، وابسته به مراکز بزرگ علمی، دانشگاه ها و یا مراکز دولتی هستند که در این گونه مجلات به دلیل پشتوانه های مالی این مراکز نیازی به تامین مالی از منابع دیگر ندارند و به همین دلیل است که اکثر این گونه مجلات مقالات را به رایگان و بدون دریافت هزینه ای چاپ می کنند. طبیعتا این گونه مجلات بیشتر وقت و انرژی را برای بالا بردن کیفیت علمی خود می کنند و به طبع آن فرایند چاپ و داوری مقالات در اینگونه مجلات بسیار زمانبر و سخت می باشد.

دسته دوم مجلاتی هستند که مستقل می باشند و وابسته به ارگان و یا مرکز دولتی و غیر دولتی نمی باشند. در این حالت دو روش استفاده می شود تا بتوانند هزینه های خود را تامین کنند. روش اول این است که اصل مقالات را تنها با گرفتن مبلغی از متقاضیان، در اختیار قرار می دهند. در این حالت هر کس نیاز به دسترسی به متن کامل مقاله داشته باشد باید مبلغی را به مجله واریز کند تا بتواند مقاله را دریافت کند. این حالت بسیار در مجلات علمی دیده می شود. با این سبک از تامین مالی هزینه ای از نوینده مقاله دریافت نمی شود و فقط ممکن است برای سرعت بخشیدن به زمان داوری مبلغی پول را از نویسنده دریافت کنند.

حالت دوم این است که مقالات به رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد ولی نویسنده مقاله باید مبلغی را به ازای این رایگان بودن برای چاپ مقاله خود به مجله واریز کنند. مجلاتی که این کار را انجام می دهند مجلات OPEN ACCESS نام دارند. در این حالت نویسنده مقاله برای چاپ مقاله خود باید هزینه ای را به مجله پرداخت نماید. این هزینه برای چاپ مقاله و تامین هزینه های ان مصرف می شود. یک مزیت این گونه مجلات این است که به دلیل رایگان بودن دسترسی به مقالات مخاطبان بیشتری را به مقالات خود جذب می کنند و مقالات این نوع مجلات طیف وسعتری از مخاطب را پوشش می دهد که برای بسیاری از نویسندگان این امر مطلوب می باشد.

تمامی این هزینه ها در چاپ مقاله در نظر گرفته می شود و برای اینکه هزینه نهایی چاپ مقاله مشخص شود تمامی نکات بالا باید در نظر گرفته شوند.

   پربازدید ترین