IELTS چیست؟ همه آنچیزی که باید در مورد آیلتس بدانید.

IELTS چیست؟ همه آنچیزی که باید در مورد آیلتس بدانید.

  زمان مطالعه  ۴ دقیقه

IELTS یکی از مهمترین آزمون ها و مدارک زبان انگلیسی است که برای ادامه تحصیلی در خارج از کشور و حتی گرفتن مهاجرت مورد نیاز است. در این مقاله با این مدرک زبان آشنا می شوید.

  تحصیل در خارج   نجفی     ۳ سال پیش

ارایه مدرک زبان در هنگام مصاحبه دکتری یا در زمان درخواست تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران یکی از برگ برنده های داوطلبین محسوب می شود. علاوه بر آن در زمان استخدام و درخواست شغل نیز داشتن مدرک زبان معتبر و داشتن دانش بالا در زبان انگلیسی جزو مزیت ها و برتری های افراد محسوب می گردد. مدارک مختلف زبانی در سطح دنیا و ایران ارایه می شود که از نظر اعتبار دارای درجات مختلفی هستند. یکی از این مدارک بین المللی که از لحاظ اعتبار در درجه بالایی قرار دارد مدرک IELTS است. از آنجا که آشنایی با این مدارک و آزمون های زبان برای تحصیلات آینده و موفقیت های آتی مهم می باشد مرکز طلای کاغذی بر آن شده است تا در مقاله حاضر IELTS را برای شما معرفی کند.

همه آنچیزی که باید در مورد آیلتس بدانید.

آزمون بین المللی ILETS که مخفف عبارت International English Language Testing System  یکی از به نام ترین آزمون های بین المللی است که برای مشخص کردن درجه دانش زبان انگلیسی افراد به کار می رود. امروزه سالانه نزدیک به سه میلیون آزمون در سطح جهان برگزار می گردد و این آزمون و نتیجه آن به ملاک معتبری برای ارزیابی مهاجرت و پذیرش دانشجویان خارجی در کشورهای مختلف  تبدیل شده است. بیش از ده هزار موسسه از جمله دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سطح جهان  مدرک این آزمون را به رسمیت شناخته اند.

این آزمون بین المللی زیر نظر سه نهاد انگلیسی قرار دارد. این نهادها واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج، شورای آموزشی بریتانیا و سازمان آموزش IDP نام دارند. آزمون آیلتس به گونه ای طراحی و اجرا می شود تا تمام مهارت ها و دانش های زبان انگلیسی شما مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد. این آزمون شامل چهار بخش اساسی است و در این چهار بخش مهارت های خواندن، صحبت کردن، شنیداری و نوشتن شما در زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می گیرند. معمولا برای آزمون از داوران انگلیسی زبان استفاده می شود. مخصوصا در بخش مکالمه که شما باید با داور انگلیسی زبان صحبت کنید و به صورت عملی ارزیابی  شوید. در نهایت هدف از این آزمون مهک و سنجش شما در این زمینه است که آیا می توانید در زندگی رزومره و شرایط کاری از زبان انگلیسی استفاده کنید و سطح تسلط شما به این زبان تا چه حد می باشد.

جالب است که بدانید که آزمون آیلتس در دو سطح برگزار می شود که شما بسته به کار و موقعیتی که می خواهید مدرک آیلتس را بگیرید باید یکی از این دو نوع را انتخاب کنید. این دونوع آزمون به شرح زیر است:

  • آیلتس دانشگاهی یا  IELTS Academic: برای پذیرش گرفتن و ادامه تحصیل در کشورهای خارجی در مقاطع بالای تحصیلی مانند دکتری وکارشناسی ارشد شما نیاز به ارایه مدرک آیلتس دارید و این نوع آزمون مناسب شما خواهد بود. در این آزمون چهار مهارت شنیداری، مکالمه، نوشتن و خواندن شما مورد ارزیابی قرار می گیرد.
  • آیلتس عمومی یا IELTS General Training: برای مهاجرت به کشوری خارجی و انگلیسی زبان و یا تحصیل در مقاطع تحصیلی غیر دانشگاهی و همچنین گذراندن دوره های کوتاه مدت کاری در کشوری خارجی شما نیاز به ارایه این نوع از آیلتس دارید. در این نوع از آمون IELTS مهارت های خواندن، نوشتن و مکالمه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

آیلتس به صورت نمره دهی از صفر تا 9 است و نمره قبولی یا ردی ندارد. باید یاد آور شویم با اینکه سیستم قبولی و یا ردی در این آزمون وجود ندارد اما موسسه ها، دانشگاه ها و یا کشورهای مختلف سطح نمره مشخصی را با توجه به استانداردهای خود مشخص کرده اند ودر زمان درخواست حداقل نمره قبولی درخواستی خود را از این آزمون به متقاضی اعلام می کنند. به صورت کلی نمره 5 سطح متوسط در این آزمون تلقی شده و نمره 6 به بالا خوب می باشد. البته باز هم تاکید می گردد که مراکز مختلف استانداردهای مخصوص به خود را دارند. سطح نمره های این آزمون به شرح زیر است:

نمره

سطح زبانی

۰

هیچگونه اطلاعات زبان شناختی که قابل ارزیابی باشد، ندارد

۱

هیچ توانایی برای استفاده از زبان انگلیسی ندارد و فقط می تواند بیش از چند کلمه تنها استفاده کند.

۲

فرد امکان ارتباط برقرار کردن واقعی با زبان انگلیسی را ندارد و فقط می تواند در موقعیت های ساده و آشنا نیازهای اولیه، ایتدایی و فوری خود را به کارگیری واژگان تک و عبارات کوتاه برطرف کند.  در این حالت فرد اشکالات  بسیاری در فهمیدن زبان انگلیسی مخصوصا در بخش های گفتاری و نوشتاری دارد.

۳

در این حالت فرد تنها می تواند  مفاهیم کلی و عمومی  انگلیسی را در موقعیتهای عمومی و آشنا درک کرده و به دیگران منتقل کند.

۴

در این سطح فرد قابلیت استفاده حرفه ای و پیچیده از زبان انگلیسی را ندارد .مهارت های زبانی وی ابتدایی بوده و به موقعیتهای ساده و عمومی  محدود است. در این حالت مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد.

۵

در این سطح فرد مهارت نسبی زبان اگلیسی برای درک عمومی معنای عبارات گوناگون در اکثر موقعیتهای ارتباطی را دارا می‌باشد. در این سطح احتمال اشتباهات بسیارزبانی برای فرد وجود دارد. در این حالت داوطلب باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در زمینه تخصصی خود داشته باشد.

۶

در این سطح با توجه به  برخی بی‌دقتی‌ها، بی تناسب‌ها، و کج فهمی‌ها، مهارت موثر زبان انگلیسی فرد مناسب است.  در این حالت فرد قادر خواهد بود تا از زبان انگلیسی در موقعیت های پیچیده و در عین حال آشنا به خوبی استفاده کند و آن را درک کند.

۷

در این سطح فرد مهارت های کاربردی زبان انگلیسی را داراست، گرچه با اشتباهاتی از نظر دقت، تناسب، و درک زبان مرتکب می شود. فرد در این حالت توانایی این را دارد که از پس زبان و گفتار پیچیده برآید و استدلال‌های جزئی نگر را درک کند.

۸

در این سطح فرد مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست و تنها هر از گاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. وی از پس مکالمات و مبحث های پیچیده به خوبی برمی‌آید.

۹

در این سطح فرد از مهارت های کاربردی زبان انگلیسی برخوردار است: وی می تواند زبان انگلیسی دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل درک کرده و استفاده کند.

 

   پربازدید ترین