لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم

لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

مرکز طلای کاغذی در این مقاله لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم را معرفی خواهد کرد.

  مجلات علمی پژوهشی داخلی   نجفی     ۳ سال پیش

مجلات علمی پژوهشی، مجلاتی هستند که داشتن مقاله در آن ها می تواند در اعتبار کاری و علمی فرد تاثیر زیادی داشته باشد و رزومه تحصیلی او را قوی کند. به این دلیل امروزه شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از دانشجویان و دانشگاهیان اقدام به نوشتن و چاپ مقاله می کنند.روزانه تعداد زیادی مجله در ایران به چاپ می رسد. دسته بندی و ارزش گذاری این مجله ها هنگامی اهمیت پیدا می کند که فرد اقدام به چاپ مقاله کند. بخش های آموزشی و آکادمیک در ایران سالانه و در برخی موارد روزانه لیست هایی را ارایه داده اند که در آن ها مجلات علمی پژوهشی معتبر در ایران را معرفی کرده اند. موسسه طلای کاغذی به دلیل اهمیت این موضوع بر آن شد در سری مقالاتی به معرفی این لیست ها بپردازد. در این مقاله  لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم آورده می شود.

مجله علمی پژوهشی چیست؟ 

در تعریف وزارت علوم آمده است: «مجله علمی پژوهشی عبارت است از هر گونه تولید علمی که در پی جستجوی حقایق و انتشار آن در میان مردم و در جهت حل یک مساله یا طرح اندیشه و ایده ای در خصوص موضوعی از موضوع های علمی به وسیله مطالعه ای سیستماتیک». با این تعریف مجلات علمی پژوهشی دو ویژگی مهم دارند و این دو ویژگی اصالت و ابداع است. مطالب و مقالات منتشر شده در این مجلات جدید و نو بوده و دری جدید به روی دنیای علم باز می کنند. مجلات مختلفی در ایران با این روش فعالیت می کنند.

با لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم آشنا شویم.

در ایران سازمان های مختلفی هستند که مجلات علمی پژوهشی معتبر منتشر شده  را معرفی کرده و اعلام می کنند.  در حال حاضر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سامانه هایی را پایه ریزی کرده اند که در آن ها نشریات معتبر علمی پژوهشی و علمی ترویجی داخلی را معرفی و رتبه بندی کرده اند. در مقالات قبلی با لیست های مجلات علمی پژوهشی دانشگاه آزاد و  وزارت بهداشت اشنا شدیم. در این مقاله می خواهیم لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم را معرفی کنیم.

سامانه رتبه بندی نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  توسط این وزارت خانه تاسیس گردید تا مجلات علمی کشور را نمایه کرده و آن ها را با ارزشیابی های کارشناسی و علمی، رتبه بندی کند. این سامانه از سال 93 فعال است ولی کار اصلی و هوشمند خود را از سال 96 ادامه می دهد. این سامانه تمامی نشرها و مجلات داخل کشور را به دقت رصد می کند و پس از ارزش گذاری علمی آن ها و تایید شدنشان توسط کارشناسان و داوران در سامانه ثبت می شوند.

این پایگاه و سامانه روزانه و دقیق تمامی نشریات و مجلات را مورد رصد قرار می دهد و اطلاعات آخرین شماره چاپ شده و مقالات آن ها را استخراج نموده و در بانک اطلاعاتی خود این داده ها را ثبت می کند. لیست نهایی منتشر شده شامل اطلاعات کاملی از نشریات داخل کشور در زمینه کاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  بوده که با مراجعه به آن می توان از آخرین وضعیت این مجلات آگاه  شد.

در ادامه لینک دانلود لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم قرار داده می شود که می توانید با مراجعه به آن از نشریات فعال علمی داخل ایران در این زمینه آگاه شوید و اطلاعات نسبتا جامعی در این زمینه کسب کنید.

لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم

   پربازدید ترین