مجلات جعلی و نامعتبر کدامند؟

مجلات جعلی و نامعتبر کدامند؟

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

چاپ مقاله در مجلات جعلی و نامعتبر هیچ ارزش علمی و آکادمیکی ندارند و در برخی مواقع حتی بر اعتبار علمی فرد تاثیر منفی و معکوس می گذارند.

  مجلات نامعتبر و جعلی   نجفی     ۱۲ ماه پیش

امروزه دیده می شود که بسیاری از دانشجویان اقدام به نوشتن و چاپ مقاله می کنند. دلایل مختلفی نیز برای این کار دارند که می توان به مزایای چاپ مقاله اشاره نمود. این مزیت ها شامل افزایش موفقیت در مصاحبه های دکتری و کاری، افزایش شانس پذیرش در دانشگاه های خارجی و موفقیت در اخذ بورسیه، می شود. اما هر مقاله ای نمی تواند این مزیت های را برای نویسنده اش به همراه داشته باشد. ارزش واقعی یک مقاله را مجله ای که در آن به چاپ می رسد تعیین می کند. در سطح جهان تعداد زیادی مجله در زمینه های علمی فعالیت می کنند که همگی آن ها از نظر جامعه اکادمیک معتبر نیستند. در این بین مجلات جعلی و مجلات نامعتبر وجود دارند که چاپ مقالات در آن ها نه تنها ارزشی برای فرد نخواهد داشت حتی ممکن است بر اعتبار علمی و آکادمیک وی نیز خدشه وارد کند. به دلیل اهمیت این موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله در مورد مجلات جعلی و نامعتبر صحبت کنیم.

مجلات جعلی و نامعتبر کدامند؟

سالانه سازمان های دانشگاهی ایران مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی لیستی را تهیه می کنند که در آن مجلات جعلی و مجلات نامعتبر را معرفی می کنند و تاکید شد که در انتخاب مجله برای چاپ مقاله خود باید این لیست ها بررسی شوند و از معتبر بودن مجلات اطمینان حاصل شود. اما در این لیست از دو واژه مجلات نامعتبر و مجلات جعلی نام برده شده است که متاسفانه خیلی از دانشجویان این دو واژه را معادل یکدیگر در نظر می گیرند. اما این دو عبارت با یکدیگر متفاوت هستند و دو نوع مجله متفاوت را نشان می دهند که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا بیشتر توضیح می دهیم.

مجلات جعلی

این نوع مجلات که با نام های مختلفی مانند مجلات جعلی، فیک و یا تقلبی شناخته می شوند، مجلاتی هستند که در ظاهر ممکن است که هیچ اشکالی نداشته باشند و کاملا مجله خوب و قوی به نظر برسند ولی در واقعیت وب سایت و سایت رسمی مجله نیستند و تنها دارند از نام مجله استفاده می کنند تا بتوانند از ناآگاهی افراد سواستفاده کنند. این نوع از مجلات از ناآگاهی نویسندگان سواستفاده می کنند و تنها برای کلاهبرداری و دریافت هزینه راه اندازی شده اند. چاپ مقاله دراین نوع مجلات هیچ ارزش علمی و آکادمیکی نخواهد داشت و در برخی مواقع حتی بر اعتبار علمی فرد تاثیر منفی و معکوس می گذارند. ویژگی های مهم این گونه مجلات به شرح زیر می باشد:

  • این مجلات برای افراد ارسال درخواست برای چاپ مقاله می کنند که طبیعتا اگر مجله ای معتبر و با کیفیت باشد به هیچ عنوان به وسیله ایمیل های تبلیغی در خواست مقاله نخواهد کرد.
  • همخوانی نداشتن آرشیو مجلات داخل وب سایت این نوع از مجلات با زمان ثبت دامنه سایت آن ها. دیده می شود که به عنوان نمونه آرشیو مجلات از سال 2000 در آن ثبت می باشد ولی تاریخ ثبت دامنه بسیار جدید و در سال 2018 صورت گرفته است که این خود نشان دهنده جعلی بودن آن می باشد.
  • مورد آخر این است که برای اینکه آرشیو خود را قوی نشان دهند تعداد زیادی مقاله در وب سایت آرشیو شده است که با سرچ عناوین آن می توان متوجه شد که از مقالات سایر نشریات و مجلات استفاده شده است و مال خود مجله نمی باشد.

مجلات نامعتبر

 این نوع از مجلات دارای سایت آنلاین بوده و دارای ISSN مشخصی می باشند و در بازه زمانی مشخصی دارای اعتبار بوده اند اما به دلایل مختلفی مانند چاپ بیش از حد مقاله در یک شماره، داوری غیر استاندارد و بیش از حد کوتاه، چاپ مقالات متفاوت با اسکوپ و موضوع مجله و مواردی از این دست نامعتبر اعلام می گردند و از تاریخ اعلام نامعتبری مجله، مقالات نشر شده در این مجلات دیگر اعتبار علمی نخواهند داشت. معمولا بلک لیستی که وزارت خانه های علوم و وزارت بداشت و همچنین دانشگاه آزاد منتشر می کنند نشان دهنده این مجلات نامعتبر می باشد و به صورت روز به روز نیز منتشر می شوند که می توان به آن ها برای بررسی مجلات مراجعه نمود.

   پربازدید ترین