مجله ISI چیست؟

مجله ISI چیست؟

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

مرکز طلای کاغذی در نظر دارد تا در سری مقالات خود در مورد مجلات معتبر جهانی صحبت کند. در این مقاله مجلات ISI را بررسی می کند.

  مجلات ISI   نجفی     ۱ سال پیش

امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از دانشگاهیان و دانشجویان اقدام به انجام پژوهش و نشر نتایج آن به وسیله نوشتن مقاله می کنند. اما مقالات و نتایج تحقیقات علمی و آکادمیک افراد زمانی ارزشمند خواهند بود که به اطلاع جامعه علمی و دنیا برسند و این کار نیز تنها با انتشار آن ها در مجلات و نشریات معتبر جهانی و ایرانی امکان پذیر می باشد. بدین سبب چاپ مقالات بسیار اهمیت دارد اما چه مجلاتی مناسب برای چاپ مقاله هستند. به دلیل اهمیت این موضوع باید انواع مجلات را  بشناسیم. انواع مختلفی از مجلات در جهان وجود دارد که هر کدام دارای اعتبار و ارزش متفاوتی با دیگری بوده و در پایگاه های اطلاعاتی مختلفی نمایه می شوند. یکی از این مجلات، مجلات ISI می باشد که در ادامه با آن آشنا می شویم.

با مجله ISI بیشتر اشنا شویم.

ابتدا باید به شما بگوییم که اصلا ISI چیست و به کجا آی اس آی می گویند. ISI مخفف عبارت Institute for Scientific Information است که به مفهوم موسسه اطلاعات علمی است.  این موسسه در سال 1960 و توسط فردی به نام یوجین گارفیلد تاسیس گردید و هدف از این کار نیز تمرکز بر علم سنجی و درجه بندی  نشریات علمی بود. در سال 1992 موسسه تامسون رویترز که یک شرکت بین المللی چند رسانه ای است این موسسه را خریداری نمود و از آن تاریخ به بعد با نام Thomson ISI شناخته شده و بعدتر ها نیز Thomson Scientific خوانده شد.

موسسه ISI ، مجلات علمی در دنیا را نمایه می کند. معیار ها و سنجش های علمی دقیق و بالایی در این موسسه وجود دارد که مجلات چاپ شده علمی در سطح دنیا بر اساس آن ها معیاربندی و سنجیده می شوند و مجلات در این موسسه نمایه یا ایندکس می گردند. هر مجله ای که بخواهد در این موسسه ایندکس شود اول باید مورد ارزیابی دقیق ISI قرار گیرد. از مواردی که برای هر مجله مورد ارزیابی قرار می گیرد رعایت استانداردهای ISI، تنوع بین المللی و جهانی مقالات چاپ شده، جایگاه نشریه، نشر به موقع و مواردی از این دست می باشد. علاوه بر ان زبان مقالات باید انگلیسی باشند تا بتوانند در آی اس آی ایندکس شوند.

موسسه آی اس آی سالانه فهرستی از مجلاتی که مورد تاییدش هستند و در آن نمایه شده اند ارایه می دهد که مجلات و ژورنال های آی اس آی را می توان با مراجعه به این لیست پیدا نمود. البته باید به این امر توجه نمود که این لیست سالانه تغییر می کند و ممکن است مجله ای به دلیل رعایت نکردن برخی از استانداردهای ISI از این لیست حذف شود که توجه به این موضوع برای انتخاب مجله امری حیاتی است و حتما افراد و دانشجویان باید قبل از انتخاب مجله از اعتبار ان مطمئن شوند.

   پربازدید ترین