مقالات کنفرانسی چیست؟

مقالات کنفرانسی چیست؟

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

کنفرانس جلسه یا همایشی است که افرادی اهل فن در مورد موضوع مشخصی گرد هم جمع می شوند و در مورد آن موضوع به تبادل اطلاعات، دانش و تجربه های خود می پردازند.

  مقاله نویسی   نجفی     ۳ سال پیش

شما مدت زمان مشخصی را فعالیت کرده و تحقیق ارزشمندی را به پایان رسانده اید و نتایج خوبی را نیز که از نظر علمی ارزشمند می باشند، به دست آورده اید. در این مرحله اگر می خواهید که کارتان اعتبار علمی پیدا کند باید گزارش تحقیق و نتایج به دست آمده را به صورت مقاله ارایه دهید. اما دانستن انواع مقاله می تواند در تنظیم درست و نوشتن صحیح آن ها به شما کمک کند. اینکه می خواهید چه نوع مقاله داشته باشید اهمیت پیدا می کند. در مقاله قبلی نیز اشاره کردیم که مقالات از نظر نوع نوشتار و محتوایی به چند دسته مقالات علمی پژوهشی، مقالات علمی ترویجی و مقالات کنفرانسی تقسیم بندی می شوند. از آن  جا که امروزه شاهد آن هستیم که استقبال از مقالات کنفرانسی زیاد شده است در این مقاله از مرکز طلای کاغذی بر آن شدیم تا در مورد مقالات کنفرانسی برای شما صحبت کنیم.

کنفرانس چیست؟

بهتر است قبل از اینکه در مورد مقالات کنفرانسی صحبت کنیم اصولا بگوییم که کنفرانس چیست؟ در تعریف عمومی، کنفرانس جلسه یا همایشی است که افرادی اهل فن در مورد موضوع مشخصی گرد هم جمع می شوند و در مورد آن موضوع به تبادل اطلاعات، دانش و تجربه های خود می پردازند. حیطه های فعالیت کنفرانس ها متفاوت است و می تواند علمی در رشته های مختلف دانشگاهی، تجاری و موارد مختلف دیگر باشد.  نوع کنفرانس های علمی به این صورت است که این همایش ها در موضوعیت رشته علمی مشخص و در سرفصل های مختلفی به اسپانسری و میزبانی یک دانشگاه یا مرکز علمی برگزار می گردد و اساتید و پژوهشگران آن رشته علمی از دانشگاه های سرتاسر کشور جمع می شوند و یافته های علمی خود را بایکدیگر به اشتراک می گذارند.  دانشجویان برای چاپ مقالات کنفرانسی با این کنفرانس های علمی و آکادمیکی سروکار دارند. به مقالاتی که در این کنفرانس ها ارایه می شود مقالات کنفرانسی می گویند.

مقالات کنفرانسی چیستند؟

معمولا کنفرانس ها بازه زمانی مشخصی را تعیین می کنند و دانشجویان و محققان می توانند مقالات خود را که در رابطه با موضوعات مشخص شده این کنفرانس ها می باشد فقط در بازه زمانی مشخص شده توسط دبیرخانه کنفرانس، ارسال نمایند. این مقالات توسط داوران کنفرانس مورد بررسی قرار می گیرند و بعد از بازه زمانی مشخصی نتیجه به نویسندگان اعلام می گردد. معمولا مقالات به دو صورت در کنفرانس ها پذیرش و اکسپت می شوند. نوع اول مقالات به صورت ارایه حضوری است که در این حالت به نویسنده مقاله زمانی بین 20 تا 30 دقیق وقت داده می شود تا در زمان مشخص شده در دوره برگذاری کنفرانس، مقاله خود را به صورت حضوری و در جمع اساتید برگزیده و شنوندگان ارایه دهد و به پرسش های آنان در رایطه با پژوهش خود پاسخ گوید. به دلیل زمان بر بودن این نوع از ارایه مقالات کنفرانسی، تعداد کمی از مقالات که بار علمی خوبی دارند به این صورت پذیرش می شوند. نوع دیگر مقالات به صورت پوستر می باشد که هر یک از پذیرفته شدگان باید مقاله خود را در قالب پوستری که مشخصات آن توسط دبیرخانه کنفرانس تعیین شده است، تهیه کرده و در مدت زمان مشخص شده در دوره برگذاری کنفرانس در نمایشگاه مقالات ارایه دهید.

در نهایت برخی از کنفرانس ها تمامی مقالات  پذیرفته شده را در یک کتاب چاپ نموده و همراه با گواهی شرکت در کنفرانس در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. کنفرانس ها با اینکه از نظر داوری به نسب مجله ها، داوری آسان تری دارند ولی ارزش عمی مقالات علمی کنفرانسی کم نمی باشد. به عنوان نمونه  در حال حاضر نمره ای بین 0.5 تا 1 نمره از بخش پژوهشی پایان نامه کارشناسی ارشد به ارایه مقالات کنفرانسی اختصاص پیدا کرده است. این نکته را باید مدنظر قرار دهید که از پایان نامه و تحقیق مربوطه شاید بتوانید چندین مقاله کنفرانسی استخراج کنید. در مقاله ای دیگری مقالات ژورنالی با کنفرانسی را مقایسه کرده و بیشتر این دونوع مقاله را معرفی خواهیم کرد.

نحوه ثبت نام برای مقالات کنفرانسی

هر کنفرانس بازه زمانی مشخصی را تعیین می کند که در این بازه زمانی، نویسندگان باید چکیده مقالات خود را به دبیرخانه ارسال کنند. معمولا هر کنفرانس سایت مشخصی برای خود دارد و ارسال مقالات و ثبت نام در این کنفرانس از طریق همین سایت صورت می گیرد. بعد از ارسال چکیده، این مقالات داوری می شوند و در صورت تایید و تعیین نوع ارایه مقاله از نویسنده، مقاله کامل خواسته می شود. همچنین از متقاضی مبلغی پول نیز بابت مسایل اجرایی کنفرانس دریافت می گردد. در نهایت در بازه زمانی برگزاری کنفرانس فرد باید مقاله خود را بر اساس زمانبندی مشخص شده از جانب دبیرخانه، ارایه دهد و در پایان کنفرانس سند حضور در کنفرانس و کتابچه مقالات کنفرانس را دریافت کند.

   پربازدید ترین