مقاله ISC چیست؟

مقاله ISC چیست؟

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

آی اس سی ، پایگاه استنادی جهان اسلام می باشد که توسط مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز پایه ریزی گردید و مجلات چاپ شده در کشور های اسلامی را در خود ایندکس می کند.

  مقاله نویسی   نجفی     ۳ سال پیش

امروزه شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از دانشجویان و پژوهشگران اقدام به نوشتن و چاپ مقاله در مجلات معتبر دنیا می کنند. دلایل مشخصی هم برای این علاقه به چاپ مقاله وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • داشتن مقاله معتبر به شما در موفقیت مصاحبه دکتری کمک می کند زیرا داشتن مقاله معتبر امتیاز بالایی در این آزمون خواهد داشت.
  • وجود یک مقاله معتبر در رزومه تحصیلی فرد می تواند به افزایش شانس گرفتن بورسیه و پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور کمک کند.
  • در نهایت وجود مقاله در رزومه فرد شانس موفقیت در آزمون های استخدامی را افزایش خواهد داد.
  • داشتن مقاله اعتبار علمی فرد را در جامعه آکادمیک  افزایش می دهد.

با این تفاسیر می توان فهمید که داشتن مقاله معتبر مزیت هایی دارد که دانشجویان را به داشتن آن راغب می کند. یکی از مقاله های معتبری که داشتن آن ارزش بالایی برای دانشجویان خواهد داشت مقالات ISC می باشد. در ادامه سعی خواهیم کرد که شما را با آی اس سی و مقالات آن بیشتر آشنا کنیم.

ISC چیست؟

قبل از آشنایی با ISC باید یادآور شویم که این پایگاه جزو چهار پایگاه اصلی و معتبر نمایه کردن مجلات می باشد که مجلات چاپ شده در آن از اعتبار بالایی برخوردار است. سه پایگاه دیگر آی اس آی (ISI)، اسکوپوس (SCOPUS) و پابمد (PUBMED) نام دارند.

آی اس سی ، پایگاه استنادی جهان اسلام می باشد که توسط مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز پایه ریزی گردید و تا به امروز مجلات چاپ شده در کشور های اسلامی را که بامعیارها و استانداردهای علمی تعریف شده برای این موسسه منطبق باشند در خود ایندکس می کند. این پایگاه مجلات و دانشگاه های موجود در کشورهای اسلامی را ارزشگذاری و رتبه بندی می کند. در حال حاضر بیش از 57 کشور در این پایگاه مشارکت دارند و بعد از ISI که در امریکاست و SCOPUS که در هلند واقع شده است سومین نظام استنادی دنیا محسوب می شود.

ISC شامل :  گزارشهای استنادی نشریات فارسی (Persian Journal Citation Report (PJCR، گزارش‌های استنادی نشریات عربی (Arabic Journal Citation Reports (AJCR، گزارش‌های استنادی نشریات انگلیسی (English Journal Citation Reports (EJCR، نمایه استنادی علوم ایران (Persian Science Citation Index (PSCI، نمایه استنادی علوم جهان اسلام Islamic World Science Citation Index، طلایه داران علم ایران   Persian Essential Science Indicator (PESI)، فهرست مندرجات فارسیPersian Current Content ، پایگاه استنادی برترین کنفرانس های علمی فارسی Persian Highly- Cited Proceedings Database  (PHPD)، نظام آگاهی رسانی استنادی ایران  Persian Citation Alert، نظام آگاهی رسانی نشریات علمی جهان اسلام ISC Current Awareness Services، نظام گزارش استنادی Citation Report، نظام شاخص های عملکردی نشریات فارسیPersian Journal Performance Indicator  ، تحلیل پایگاه داده های نشریلت فارسیAnalysis Of Persian Journal Database،  نظام تمام متن مقالات مجلات جهان اسلام ISC E-Journals و تولید کتاب علم ایران می باشد.

مقاله ISC چیست؟

با این تعاریف می توان نتیجه گرفت که مجلات نمایه شده در این پایگاه از ارزیابی های دقیق علمی گذر می کنند و مدام کیفیت مقالات و روند چاپ مقالات مجلات مورد رصد و داوری قرار می گیرد. به این سبب است که مجلات آی اس سی برای پذیرش مقاله، به دقت آن ها را داوری علمی می کنند تا اجازه چاپ مقالات را بدهند. به مقالاتی که در مجلات ISC به چاپ می رسد مقالات ISC می گویند. مجلات آی اس سی استانداردهای علمی را تعریف کرده اند و مقالات نیز برای پذیرفته شدن باید این استانداردهای علمی را داشته باشند. به عنوان نمونه از نظر ساختاری مقالات ISC باید ساختار استاندارد یک مقاله علمی را داشته باشد که بخش های اصلی نام یا موضوع، نام نویسندگان، چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتیجه گیری و در نهایت منابع و مآخذ می باشند. همچنین به دلیل ارزیابی های دقیق که بر روی آن ها انجام میگیرد معمولا اکسپت  و چاپ شدن مقالات آی اس سی مدت زمان مشخصی و گاهی طولانی طول خواهد کشید.

با توجه به مواردی که اشاره شد، این مقالات به دلیل اینکه از صافی های دقیق علمی عبور کرده اند از ارزش و اعتبار جهانی و آکادمیک برخوردارند و داشتن مقاله ISC می تواند در روند موفقیت تحصیلی و آکادمیک شما کمک بزرگی کند.

   پربازدید ترین