مراحل چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب

  زمان مطالعه  ۲ دقیقه

هر کتابی برای آنکه به چاپ برسد و در دست عموم قرار بگیرد لازم است تا مراحلی همچون صفحه ارایی، اخذ مجوز چاپ، طراحی جلد و .. را طی نماید.

  کتاب   نجفی     ۲ سال پیش

چاپ کردن کتاب مزایای خاص خودش را دارد که مهمترین آن تقویت رزومه تحصیلی و CV خواهد بود. به عنوان نمونه 4 نمره از 40 نمره پژوهشی مصاحبه دکتری به داشتن کتاب اختصاص یافته است و علاوه بر آن داشتن کتاب می تواند دید مثبتی را در داورانی که 30 نمره از 100 نمره مصاحبه را در اختیار قرار دارند به وجود آورد. کتاب حتی می تواند در استخدامی ها و تقویت رزومه های ارسالی شما نیز کمک کند. با این حساب بهتر است که هر چه سریعتر اقدام به چاپ کتاب کنید. اما انتشار کتاب شامل مراحلی است که باید هر کدام طی شود تا کتاب شما منتشر گردد. در ادامه مراحل چاپ کتاب بیشتر بررسی خواهند شد.

مراحل چاپ کتاب

1. ویراستاری : ویراستاری به مرحله ای گفته می شود که در آن خطاها و ایرادات متن کتاب مورد ارزیابی و بازبینی قرار می گیرد و مورد تصحیح قرار می گیرد. ویراستاری از دو جنبه می تواند صورت گیرد. ویراستاری ادبی که به قواعد نگارشی و ادبیات متن کتاب توجه می کند و به تصحیح و ویرایش آن می پردازد و ویرایش علمی که در این حالت متن از نظر علم و ساختار علمی متن مورد بازبینی قرار گرفته که در این حالت به متخصصان رشته مورد نظر نیاز خواهد بود.

2. صفحه آرایی : در صفحه آرایی در بین بخش های مختلف متن و نوشتار کتاب روابط منظم و منطقی ایجاد می شود و عناصر نوشتاری و تصویری داخل کتاب به نحوی آرایش می شوند که خوانش توسط مخاطب راحت تر شود و خواننده ترغیب به خواندن کتاب گردد. در صفحه آرایی با کنترل فونت، فاصله خطوط باهم و دیواره ها، نحوه قرار گیری عکس ها و تصویرها و مواردی از این قبیل سروکار داریم و کتاب باید صفحه آرایی گردد.

3. اخذ شابک یا ISBN: پس از مراحل فوق برای کتاب شایک اخذ می شود. شابک کدی است  که مختص کتاب در حال چاپ بوده و به اصطلاح شماره شناسایی کتاب خواهد بود. محل قرار گیری کد شابک یا ISBN در پشت جلد کتاب و به همراه فیبای آن خواهد بود.

4. فیبا :فیبا یا فهرست نویسی به فهرست نویسی تحلیل و توصیفی کتاب که بیش از منتشر شدن کتاب در صفحه حقوقی یا صفحه شناسایی آن نوشته می شود، اطلاق می گردد.

5. اخذ مجوز از وزارت فرهنگ : هر کتابی برای انتشار نیازمند این است که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز اخذ کند. بدین منظور یکی از اقدامات مهمی که باید برای هر کتاب انجام شود انجام اقدامات لازم برای گرفتن مجوز نشر آن می باشد. بدین منظور باید با وزارت فرهنگ و ارشاد مکاتبه شده و مدارک لازم به این نهاد ارایه گردد  تا بعد از بررسی های این وزارتخانه مجوز های لازم صادر شود.

6. طراحی جلد کتاب : بعد از نهایی شدن مراحل قبلی نوبت به طراحی و چاپ جلد کتاب می رسد که باید مورد تایید نویسنده کتاب قرار گیرد. نوع و ساختار جلد کتاب می تواند در قیمت تمام شده چاپ آن تاثیر گذار باشد.

7. چاپ کتاب : در نهایت کتاب بعد از طی مراحل فوق وارد پروسه چاپ شدن قرار می گیرد که در این قسمت نوع کاغذ و کیفیت آن ها و موارد فنی دیگر انتخاب می شوند. هر کدام از موارد فوق در قیمت نهایی کتاب تاثیر خواهند گذاشت. لازم به یادآوری است که نوع جلد را نیز در این مرحله انتخاب می گردد.

موسسه طلای کاغذی با داشتن کارشناسانی مجرب و آگاه و داشتن تجربه چندین ساله در زمینه چاپ مقاله و کتاب، تمامی مراحل چاپ کتاب را با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن انجام می دهد.

   پربازدید ترین