نحوه نوشتن سوابق کاری در رزومه چگونه است؟

نحوه نوشتن سوابق کاری در رزومه چگونه است؟

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

بخش سوابق کاری رزومه می تواند نقش تعیین کننده ای در آینده شغلی و استخدام فرد داشته باشد. به این خاطر در مقاله حاضر در مورد نحوه نوشتن سوابق کاری رزومه صحبت خواهیم کرد.

  رزومه   نجفی     ۱ سال پیش

اگر بخواهیم تعریفی خلاصه از اینکه رزومه چیست ارایه دهیم می توانیم بگوییم رزومه متن و سندی است که به طور خلاصه به معرفی شما، دانش و مهارتها، سوابق مختلف کاری، تحصیلی و آموزشی شما می پردازد. بسته به اینکه مخاطب رزومه شما چه کسی باشد نوع رزومه متفاوت خواهد بود. اگر به منظور مسایل آموزشی و تحصیلی رزومه خود را اماده کنید رزومه شما رزومه تحصیلی خواهد بود و اگر برای استخدام و معرفی خود به کارفرما رزومه را تنظیم کنید رزومه شما رزومه کاری است.

 به دلیل مخاطبان گوناگون و مواردی که در رزومه ها این داوران به آن بیشتر توجه می کنند، رزومه تحصیلی و رزومه کاری با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از مواردی که این تفاوت بیشتر در آن خود را نشان می دهد سوابق کاری است که در رزومه کاری نسبت به رزومه تحصیلی بسیار پررنگ تر و مهم تر از سایر موارد رزومه است و باید به دقت و درست تنظیم شود. به دلیل اهمیتی که این بخش از رزومه کاری دارا می باشد و می تواند نقش تعیین کننده ای در آینده شغلی و استخدام فرد داشته باشد مرکز طلای کاغذی در این مقاله بر آن شد تا در مورد نحوه نوشتن سوابق کاری در روزمه های کاری صحبت کند.

همه آن چیزی که باید برای نوشتن سوابق کاری در رزومه بدانید

هنگامی که کارفرمایان رزومه های مختلف را که برای درخواست کار به آن ها فرستاده شده است را بررسی می کنند معمولا به بخشی که بیش از سایر بخش های رزومه های ارسالی دقت می کنند بخش سوابق کاری است. این موضوع به حدی جدی است که حتی بسیاری از این کارفرمایان به دلیل مشغله کاری حتی شاید فقط این بخش از رزومه های ارسالی را فقط بخوانند. این موضوع اهمیت تنظیم دقیق و تاثیر گذار سوابق کاری را در رزومه نشان می دهد. در ادامه در دو قالب کلی توصیه های مهمی که برای هر چه بهتر و تاثیرگذار تر نوشتن سوابق کاری باید به آن توجه کنید، آورده می شود.

مکان آورده شدن سوابق کاری در رزومه

اینکه بدانید که سوابق کاری را در کدام قسمت از رزومه خود بنویسید بسته به موقعیت شما دارد ولی بدانید که در رزومه ها حتی چیدمان بخش ها نیز باید هوشمندانه و اصولی انتخاب شود. برای سوابق کاری افراد به دو دسته تقسیم می شوند. یا شما جزو افرادی هستید که کار اولی محسوب می شوند و سابقه و تجربیات کمی در مشاغل مختلفی دارید و سوابق کاری شما کم است و یا جزو افرادی هستید که سوابق کاری زیاد و خوبی دارند. برای هر کدام از این حالت ها برای مکان سوابق کاری در رزومه بهتر است تا به شیوه زیر عمل کنید:

  • اگر سوابق کاری شما کم است که معمولا کسانی که تازه فارغ التحصیل شده اند این وضعیت را دارند بهتر است که در ابتدا، سوابق تحصیلی خود را بیاورید. دلیل آن نیز مشخص است. زیرا کارفرما در بررسی ابتدایی رزومه شما ابتدا نتایج تحصیلی و علمی شما را که در این وضعیت نقطه قوت شما محسوب می شوند، مطالعه می کند و دید مثبت از شما در او شکل می گیرد. توصیه می کنیم که اگر دوره های عملی دانشگاهی و یا کارآموزی را سپری کرده اید حتما در رزومه کاری خود از آن ها یاد کنید.
  • اگر سوابق کاری زیادی دارید، توصیه ما این است که حتما سوابق کاری خود را قبل از سوابق تحصیلی بیاورید. برخی از کافرمایان به دلیل مشغله کاری ممکن است سریع رزومه ها را بررسی کند و سوابق و تجربیات کاری شما نقطه قوت شما در رزومه تان است که با این کار بهتر دیده خواهند شد. این موضوع را نیز افرادی که سوابق تحصیلی قوی ندارند نیز بهتر است رعایت کنند.

 شیوه نوشتن سوابق کاری

سوابق کاری به طور عمده به دو صورت می تواند نوشته شوند.

  • شیوه زمانی: این شیوه مناسب افرادی است که سوابق بالای کاری دارند و می توانند این بخش را مفصل تر بنویسند. در ان حالت توصیه می کنیم که اطلاعات کارهای قبلی خود را از جدید ترین و آخرین شغل خود نوشته و به ترتیب زمانی شغل های مختلف گذشته خود را در بخش سوابق کاری بنویسید.
  • شیوه عملکردی: این شیوه مناسب افرادی است که سابق های شغلی آن ها کم می باشد که در این حالت سوابق کاری خود را در رسته ها و بخش های مختلف و بر اساس مهارت و سمتی که در هرکدام از آن ها داشته اید باید پر کنید. با این کار شما مهارت های کاری و شغلی خود را برجسته می کنید و تاثیر منفی سوابق کاری محدود خود را تا حد خوبی کم می کنید. البته توجه داشته باشید که این شیوه برای افرادی که قصد تغییر شغل را دارند نیز بهتر و کارآمد تر است زیرا این دسته ازافراد سوابق شغلی مرتبط با کار درخواستی کمتری دارند.

یادتان باشد که می توانید سوابق کاری خود را برای تاثیر بیشتر به صورت تلفیقی از موارد بالا بنویسید که این خود بسته به شرایط شما دارد. از طرف دیگر کماکان اسلوب رزومه کاری نویسی را نباید از خاطر ببرید که در مقاله نحوه نوشتن رزومه کاری به صورت مفصلی بررسی گردید.

 

   پربازدید ترین