تاثیر چاپ مقاله برای مصاحبه ی دکتری چگونه است.

تاثیر چاپ مقاله برای مصاحبه ی دکتری چگونه است.

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

نوشتن و چاپ مقاله در مجله ای معتبر می تواند تا حدود زیادی شانس موفقیت شما را در مصاحبه دکتری افزایش دهد. اما این تاثیر تا چه میزان است؟

  مصاحبه دکتری   نجفی     ۳ سال پیش

امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد به دنبال نوشتن مقاله و چاپ آن هستند تا رزومه تحصیلی خود را قوی کنند. هنگامی که از این دانشجویان دلیل این کار را جویا می شویم پاسخی که داده می شود این است که می خواهند برای مصاحبه دکتری و قبولی در این مقطع تحصیلی، رزومه تحصیلی قوی داشته باشند و مقاله تاثیر فراوانی در این امر دارد. اینکه آیا در واقعیت  داشتن مقاله تاثیر بالایی در نتیجه دکتری و مصاحبه دکتری خواهد داشت موردی است که مرکز طلای کاغذی قصد دارد تا در این مقاله برای شما بررسی کرده و شفاف تر و واضح تر ان را توضیح دهد.

چاپ مقاله در مصاحبه دکتری چقدر تاثیر دارد.

قبل از وارد شدن به بحث باید با روند آزمون دکتری آشنا شویم. آزمون دکتری که سنجش داوطلب در آن انجام می شود شامل دو بخش اساسی می باشد که هر کدام سهمی 50 درصدی در قبولی فرد دارند. ابتدا داوطلبین باید در آزمون رقابتی ویا به اصطلاح کنکور دکتری شرکت کنند که در این حالت سوالات کتبی و چهارگزینه ای را پاسخ می دهند و در نهایت رتبه و نمره ای را در این آزمون کسب می کنند. در مرحله دوم سنجش داوطلبین ، برای ورود به مقطع دکتری افرادی که نمره و رتبه مشخصی را دارند به صورت چند برابر ظرفیت توسط دانشگاه های مختلف دعوت به مصاحبه حضوری می شوند. در این مصاحبه که به صورت حضوری و کاملا بومی است ( هر دانشگاه جلسه مخصوص به خود را برگزار می کند) هر داوطلب به مدت بین 15 تا سی دقیق در مقابل داوران و اساتید دانشگاه می نشینند و به سوالات این افراد پاسخ می دهند.

بر اساس جداول مختلفی که برای نحوه ارزیابی مصاحبه دکتری تعیین شده است 40 نمره مختص سوابق پژوهشی، 30 نمره سوابق تحصیلی و 30 نمره در اختیار  داوران و دانشگاه  قرار داده شده است. در این میان مقاله در بخش سوابق پژوهشی قرار گرفته است که شرح مفصل آن در جدول زیر آمده است:

 

موارد مورد ارزیابی

سقف امتیاز برای هرمورد

نحوه ارزیابی

1

  • مقالات علمی پژوهشی داخلی و خارجی در ارتباط با رشته تحصیلی
  • گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
  • برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر داخلی و بین المللی

 

22

  • هر مقاله تا ۷ امتیاز
  • گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز
  • برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

2

مقالات علمی ترویجی در ارتباط با رشته

6

هر مقاله تا ۲ امتیاز

3

مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر داخلی یا خارجی

4

خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز

4

تالیف یا ترجمه کتاب در ارتباط با رشته تحصیلی

4

 

5

کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد

4

عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز

مجموع

40

 

 

اگر به جدول بالا خوب دقت کنیم می بینیم که از موارد اشاره شده و از 40 نمره این بخش، برای انواع  مقالات مختلف (علمی پژوهشی، کنفرانسی و علمی ترویجی) 17 امتیاز در نظر گرفته شده است که این خود 17 درصد نمره کل مصاحبه دکتری می باشد که رقمی قابل توجهی می باشد و نشان دهنده تاثیر مستقیم مقاله بر روی نتیجه مصاحبه خواهد بود. علاوه بر این 30 نمره از 100 نمره مصاحبه دکتری در اختیار اساتید داور است که وجود داشتن مقاله در رزومه تحصیلی و سوابق شما تاثیر و دید مثبتی را در آن ها ایجاد کرده و می تواند در این نمره نیز تاثیر داشته باشد. بسیاری از اساتید دکتری به دنبال دانشجویانی کوشا و در عین حال با تجربه در امر پژوهش و تحقیق هستند که وجود مقاله می تواند ثابت کنند توانایی بالای شما در این امر باشد.

با توجه به بحثی که انجام گرفت می توان دید که داشتن مقاله در رزومه تحصیلی تاثیر مستقیم و بالایی در موفقیت شما در مصاحبه دکتری و همچنین تاثیر بالایی در افزایش شانس موفقیت شما برای ورود به دوره دکتری دارد. البته باید یادآور شویم که مقالاتی که تاثیر مستقیم در این امر دارند باید در حوزه رشته علمی شما باشند و میزان تاثیر گذاری هر مقاله به اعتبار و ارزشی است که آن مقاله دارا می باشد که این خود به مجله ای که آن را چاپ می کند بستگی خواهد داشت. توصیه می کنیم که اگر قصد ادامه تحصیل در دوره دکتری را دارید اقدام به نوشتن و چاپ مقاله در مجلات معتبر کنید. مرکز طلای کاغذی با به کارگیری متخصصین خبره در این امر می تواند به شما در چاپ مقالات در مجلات معتبر کمک کند.

 

   پربازدید ترین