ویرایش کتب مختلف برای چاپ

ویرایش کتب مختلف برای چاپ

  زمان مطالعه  ۳ دقیقه

هر کتابی ثبل از ارسال به صفحه آرایی و چاپ، لازم است تا از لحاظ نگارشی و گرامری توسط یک ویراستار ادبی ویرایش شود.

  ویراستاری   نجفی     ۳ سال پیش

هنگامی که کتابی تالیف شده و یا کار ترجمه آن (چه از فارسی به انگلیسی و چه از انگلیسی به فارسی) به پایان می رسد، قبل از اینکه آن را برای چاپ بفرستید بهتر است که متن تحویلی ویرایش شود. دلیل آن نیز مشخص است. کتابی که آماده می شود مطمئنن دارای غلط ها و اشکالاتی است که تنها زمانی می تواند برطرف شود که کتاب ویرایش گردد. ویرایش کتاب از ضروریات نوشتن و چاپ کتاب می باشد و تمامی کتاب های بهتر است این مرحله را انجام دهند. در ادامه با ویرایش کتاب و انواع مختلف ان آشنا می شویم.

ویرایش کتاب

ویرایش کتاب بخش مهمی در مرحله آماده سازی کتاب می باشد. پس از این که متن کتاب آماده گردید باید این متن توسط فردی دیگر بررسی شود و کیفیت متن از نظر نگارشی، فنی و علمی بهبود یافته و تایید شود. این کار و مرحله را در آماده سازی کتاب، ویرایش کتاب می گویند. یادمان باشد که متن کتاب باید از نظر نگارشی وادبی کیفیت بالایی داشته باشد تا برای خواننده قابل درک تر و جذاب تر شود و این کار را تنها ویرایش کتاب است که می تواند محقق کند. البته ممکن است به اشتباه فکر کنید که این کار، ساده و راحت انجام می شود اما این فکر کاملا اشتباه است. ویرایش کتاب کاری است پیچیده، زمانبر و سخت که نیازمند فردی یا افرادی کاربلد دارد تا بتوانند به خوبی ویرایش کتاب را انجام دهند.

در کل ویرایش دو نوع کلی دارد. ویرایش سطحی کتاب که کتاب شما فقط از نظر ظاهری و سطحی بررسی می شود و تنها شامل موضوعات نگارشی و گرامری ویرایش می شود و ویرایش کامل، که تمامی متن با در نظر گرفتن تمامی جوانب آن مورد بازبینی و ویراستاری قرار می گیرد. از طرفی دیگر چند نوع ویرایش نیز داریم که باید بر کتاب اعمال شود.

ویرایش فنی کتاب : این ویرایش بیشتر در ظاهر و شکل کلمات و علایم نگارشی تمرکز دارد و در آن کارهایی از قبیل یک دست کردن فونت و اندازه آن، فاصله خطوط کتاب، همچنین اصلاح کردن غلط های املایی و نشانه کذاری های نگارشی در متن انجام می گیرد. شاید بتوان گفت این نوع از ویرایش پایه ای ترین و ابتدایی ترین نوع ویرایش کتاب است.

ویرایش ادبی کتاب: در این نوع ویرایش متن کتاب از نظر ادبیات و نگارشی بررسی می شود و مواردی از قبیل حذف عبارات و جملات تکراری در متن، رفع کردن خطاهای دستوری و زبانی در متن، تنظیم و مرتب سازی جمله بندی متن، روان سازی نوشتار و یکدست کردن کل متن انجام می گیرد. یادتان باشد که این نوع ویرایش، حرفه ای تر می باشد و نیازمند دانش و تسلط بالای ویرایش کننده در زبان و ادبیات کتاب می باشد.

ویرایش علمی کتاب:  محتوا و متن کتاب های دانشگاهی و تخصصی می تواند از نظر نوع محتوای به کار رفته اشکالاتی داشته باشد که نویسنده و یا مترجم اثر از آن آگاهی نداشته و در کتاب به کار برده است و یا به اشتباه ساختاری و موضوعی ان توجه نکرده است و در لابه لای متن از دید وی پنهان مانده است. در این صورت است که یک ویرایش علمی و محتوایی متن توسط فردی که تسلط کاملی به موضوع متن دارد می تواند این اشکالات را پیدا کرده و برطرف کند. در ویرایش علمی متن کتاب مورد بازبینی قرار می گیرد و اشتباهات علمی و محتوایی کتاب و نکاتی که در متن فراموش شده اند اصلاح می گردند.

در حال حاضر ثابت شده است که بهتر است ویرایش توسط فردی جدا از نویسنده انجام شود. زیرا درصد خطای نویسنده به دلیل آشنایی با متن و مرور اکثر متن با ذهن خود در امر بازبینی کتاب، بالا می باشد. علاوه برآن با  توجه به انچه گفته شد می توان فهمید که ویرایش، عملی است کاملا تخصصی و حرفه ای که باید توسط کسی که در این کار مهارت و دانش دارد انجام گیرد. در این حالت مرکز طلای کاغذی می تواند به شما کمک کند. ما با در اختیار گرفتن متخصصان و کارشناسان خبره در امر ویرایش کتاب که سال هاست در این زمینه فعال هستند ویرایش کتب مختلف برای چاپ را برای شما انجام دهیم.

   پربازدید ترین